Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na jakiej podstawie mam rozwiązać z nauczycielem kontraktowym umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć, w sytuacji gdy odmówił pracy w pełnym wymiarze.
Z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, umowę o pracę rozwiązuje się na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela.
Art. 27. 1. Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
Art. 91c. 1. KN: W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.
Kodeks pracy:
Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
§ 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Reasumując, nauczycielowi należy najpierw wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy proponując jednocześnie nowe (w jednym piśmie) wraz z podaniem przyczyn wprowadzonych zmian. Nauczyciel ma czas do połowy okresu wypowiedzenia na odmowę przyjęcia nowych warunków pracy i płacy. Jeżeli tego nie zrobi - nowe warunki wejdą w życie od 1 września, jeżeli odmówi - umowa ulegnie rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia warunków pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szatniarka korzysta ze zwolnień lekarskich, złoży stosowne dokumenty do ZUS, ponieważ przekroczy 6 miesięcy nieobecności w pracy. Proszę o podstawę prawną do: rozwiązania z nią umowy o pracę ze względu na otrzymanie przez nią renty oraz podstawę prawną do rozwiązania z nią umowy o pracę ze względu na otrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudnienie nauczyciela mianowanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (na 11/18), jest zgodne z prawem ?Zatrudnienie na pełen etat w kolejnych latach, jest niemożliwe. Nauczyciel uczy języka angielskiego w kl.IV-VI, poza tym pracuje na pełnym etacie w innej szkole.Czy w razie likwidacji szkoły należy mu się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele mogą prowadzić w czasie ferii zimowych zajęcia sportowe, artystyczne (nie płatne dodatkowo) dla dzieci? Czy nauczyciel może być opiekunem zajęć sportowych jeśli uczy innego przedmiotu niż wf?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przy szkole działa orkiestra, jej nauczyciele są zatrudnieni wg poniższego schematu:
Nauczyciel 1 umowa na zastępstwo za nieobecnego Piotrowiaka (urlop bezpłatny do 31.10.2021 w wymiarze 9/18), wykazywany w arkuszu oraz SIO
Nauczyciel 2 zatrudniony na czas nieokreślony od 01.09.2005 jako nauczyciel dyplomowany w wymiarze 14/18, wykazywany w arkuszu oraz SIO
Nauczyciel 3 zatrudniony na czas nieokreślony od 01.09.2005 jako nauczyciel mianowany w wymiarze 9/18, wykazywany w arkuszu oraz SIO
Dotychczas nauczyciele instruktorzy orkiestry byli wykazywani w arkuszach organizacyjnych oraz SIO. Obecnie Organ prowadzący stoi na straży przekonania, że należy ich nie wykazywać w arkuszu, tylko sporządzić inne umowy. Będzie to skutkowało wypowiedzeniem obecnych umów o prace.
Czy nauczycieli orkiestry należy wykazywać w arkuszu organizacyjnym szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wypoczynkowy. Placówka nieferyjna. Czy nie będzie błędem udzielenie pracownikowi tzw. "zerówki" urlopu wypoczynkowego od dnia 2 stycznia w całym przysługującym mu w roku kalendarzowym wymiarze, tj.35 dni? Nauczycielka wraca do pracy 19 listopada (po urlopach związanych z macierzyństwem i uzupełniającym), a od 2 stycznia chciałaby pójść na 35 dni urlopu wypoczynkowego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe