Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego przez mianowanie, który od 1.09.2016 r. do 30.06.2017 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Nauczyciel przeprowadził się 100 km od miejsca pracy. Aktualnie pracuje w innej szkole w innej miejscowości – umowa na zastępstwo od 01.09.2016 r. do 30.06.2017r. Ale od lipca wraca już do naszej szkoły. 1. Czy nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe w naszej szkole skoro na urlopie bezpłatnym przebywa od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. a co z miesiącami lipiec i sierpień ?; 2.Czy po urlopie bezpłatnym nauczyciel powinien wykonać badania kontrolne w medycynie pracy? Czy jest taki obowiązek po urlopie bezpłatnym?
Świadczenie urlopowe będzie przysługiwało nauczycielowi w wysokości ustalonej proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w roku szkolnym 2016/2017, tj. za dwa miesiące (lipiec, sierpień). Okresu przebywania na urlopie bezpłatnym nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze - art. 174 § 2 kodeksu pracy.
Wyjątkiem jest sytuacja opisana w art. 1741 § 1 KP, czyli udzielenie urlopu bezpłatnego za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Po zakończonym urlopie bezpłatnym nie wykonuje się badań lekarskich kontrolnych. Badania takie wykonuje się po trwającej dłużej niż 30 dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (art. 229 § 2 kodeksu pracy) i po urlopie dla poratowania zdrowia (art. 73 ust. 6 Karty Nauczyciela).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w 2022 roku uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w placówce nr 1 (placówka nieferyjna), następnie nawiązał umowę o pracę na czas określony (1 rok) w placówce nr 2 (placówka nieferyjna), następnie w placówce nr 2 w dniu 01.09.2023 r. otrzymał umowę na czas nieokreślony. Gdyby nauczyciel chciał rozwiązać umowę jaka jest podstawa prawna wypowiedzenia umowy o pracę i jaki obowiązuje go okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- nauczyciel który przebywa obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia, kończy go 23.07.2020 jest nauczyciel przedszkola, posiada zaległy urlop za rok 2019 - 34 dni i za rok 2020-35 dni. Poinformowała nas że w maju złoży wniosek o przejście na świadczenie kompensacyjne z dniem 01.09.2020. nasze pytanie po ukończeniu urlopu dla poratowania zdrowia od razu będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego. nie wykorzysta całości ale będzie miała za pozostała część, będzie miała wypłacony ekwiwalent. co z badaniami lekarskim ? czy po urlopie mamy jej wydać normalnie skierowanie na badania ? do pracy fizycznie na zajęcie nie wróci ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej do zaliczenia stażu pracy dla pracownika obsługi na podstawie świadectw pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy szkoły publicznej ogólnodostępnej ... szkoły podstawowej. Mamy w szkole ucznia, który ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie PPP o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, indywidualnych. Uczeń w stopniu upośledzenia głębokiego, leżący w zaleceniach PPP ma zapisane: 1. Zajęcia indywidualne zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w oparciu o indywidualny program IPET; 2. systematyczną rehabilitację ruchową, wygaszanie napięć mięśniowych i przykurczy; 3. rehabilitację metodą Bobath oraz PNF. Zatrudniając nauczyciela do pracy z tym dzieckiem mam do dyspozycji ludzi, którzy spełniają realizację pierwszego zalecenia... jednak nie posiadają uprawnień do rehabilitacji. Czy mogę zatrudnić do pracy z dzieckiem nauczyciela z oligofrenopedagogiką, który będzie realizował zadanie 1 i rehabilitanta bez przygotowania pedagogicznego, który będzie realizował zadanie 2 ???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w roku szkolnym 2014/2015 uczy j.polskiego, historii. Od przyszłego roku planowana jest mu edukacja wczesnoszkolna kl. I. Nauczyciela ma kwalifikacje w tym kierunku. Czy taka zmiana to jest zmiana stanowiska pracy i wymaga zgody zgodnie z art. 18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe