Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pensum jako dyrektora szkoły wynosi 6 godzin dydaktycznych. W jakim wymiarze organ prowadzący może przydzielić mi godziny ponadwymiarowe?
Zgodnie z art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela, liczba godzin ponadwymiarowych nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Natomiast przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin dyrektora ustala organ prowadzący. Na podstawie art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, dyrektorowi szkoły obniża on tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia go od obowiązku realizacji zajęć.
Skoro tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin dyrektora wynosi 6 godzin dydaktycznych, to zgodnie z art. 35 ust. 1 KN, liczba godzin ponadwymiarowych nie może przekroczyć 1,5 godziny, a za zgodą dyrektora - 3 godzin tygodniowo.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
-
Liczba stron w dokumencie: 1
-
Wykaz godzin ponadwymiarowych oraz godzin, za które przysługuje odrębne wynagrodzenie
Liczba stron w dokumencie: 0
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór przedłużenia umowy o pracę na czas określony po przedstawieniu przez Pracownicę zaświadczania lekarskiego o ciąży.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy sporządzić umowę o pracę dla nauczycielki, która:
1. ma umowę na czas określony do 31 sierpnia 2020.
2. obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim do 26 sierpnia. Po 26 sierpnia ma jeszcze do wykorzystania zaległy urlop.
Czy można podpisać umowę w czasie, gdy jest na urlopie uzupełniającym? Nauczycielka jest zaplanowana w arkuszu na kolejny rok, jest dla niej etat. Kiedy i z jakim dniem podpisać kolejną umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co ma zrobić dyrektor szkoły kiedy na czas nie zatwierdził sprawozdania z planu rozwoju zawodowego nauczyciela, przez co nauczyciel nie miał możliwości awansu na kolejny stopień i teraz kończy się nauczycielowi umowa o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września zmniejszy się ilość godzin j. niemieckiego. Obecnie 1 osoba pracuje na całym etacie na czas nieokreślony, 1 osoba na etacie na czas określony (będzie nauczycielem kontraktowym - bardzo dobra nauczycielka), 1 osoba na czas nieokreślony zatrudniona na 12 godzin. Czy mogę dać wypowiedzenie tej osobie, która pracuje w niepełnym wymiarze, ale na czas nieokreślony? Będę miała tylko 40 godzin i wolałabym podzielić je na nauczycielki dyspozycyjne, mieszkające na terenie naszego miasta. Tamta nauczycielka dojeżdża z innego miasta i jest to jej praca dodatkowa, ponieważ pracuje też w wydawnictwie. Przedstawiłam jej propozycję odejścia i była niezadowolona. Powiedziała, że powinnam zwolnić tę, która jest na czas nieokreślony. Proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji Pani Emilia ur.3.05.1987 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o zaliczenie okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym ( 04.05.2003 – 4.07.2007 tj. 4 lata 2 m-ce) do pracowniczego stażu pracy. Do dokumentacji załączyła własny wniosek oraz zeznania 2 świadków - podpisy świadków i zainteresowanej poświadczone przez wójta. Dodatkowo zaświadczenie o tym, iż rodzice posiadali gospodarstwo rolne w ww. latach i zaświadczenie o zameldowaniu domu w tym gospodarstwie. W oświadczeniu wnioskodawcy i zeznaniach świadków opisana jest praca jaką wykonywała oraz czas jaki poświęcała na ww. pracę (sianokosy, żniwa, wykopki itp. pomoc w codziennym obrządku przy zwierzętach gospodarskich, uprawa przydomowego warzywnika- ok. 6 godz. codziennie – praca stała. Czy na podstawie ww. dokumentów i zeznań można zaliczyć Pani Emilii okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe