Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam zatrudnionego w szkole niepublicznej wicedyrektora, a ja jestem dyrektorem. Czy ustanowiona kwota dla dyrektorów stanowi jedną kwotę w podziale na wice i dyrektora, czy dyrektor otrzymuje ustanowioną kwotę a z-ca już jakąś inną?
W pytaniu nie wskazano, jakiej „kwoty ustanowionej dla dyrektorów” dotyczy problematyczne zagadnienie. Zakładając, że chodzi o wysokość wynagrodzenia, jaka może zostać sfinansowana z dotacji samorządowej dla niepublicznej szkoły, zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a) i aa) ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17, roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w szkole w przeliczeniu na maksymalny wymiar czasu pracy nie może przekroczyć wysokości 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego w samorządowej szkole, które wynosi 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Limit ten dotyczy także dyrektora niepublicznej szkoły, którym jest osoba fizyczna będąca jej organem prowadzącym lub innych osób wykonujących zadania w ramach umów cywilnoprawnych. Wynika z tego, że powyższy limit wynagrodzenia finansowanego z dotacji samorządowej dla niepublicznej szkoły dotyczy tylko jednej osoby wykonującej pracę w tej szkole – np. dyrektora, wicedyrektora, nauczyciela, itd. W przypadku funkcjonowania w szkole stanowiska dyrektora oraz jego zastępcy, maksymalny limit wydatków z dotacji na wynagrodzenie, określony w wysokości 150% 12-krotnego średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego, nie jest dzielony na dyrektora i jego zastępcę. Jeżeli natomiast pytanie dotyczy innego zagadnienia, uzupełnienie odpowiedzi będzie możliwe po doprecyzowaniu, jakiej „kwoty dla dyrektorów” dotyczy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poprzedni dyrektor, zawarł z księgową ustną umowę na prowadzenie finansów Rady Rodziców. Księgowa co miesiąc przelewa sobie z konta Rady Rodziców ok. 420 zł. Okazało się, że obecni członkowie RR nic o tym nie wiedzą. Nadmieniam, że RR nie jest organem mocno angażującym się w życie szkoły i w zasadzie teraz to z mojej inicjatywy próbuję nadać jej funkcjonowaniu jakąś "normalność". Czy mogę po prosty zakazać księgowej przelewania sobie comiesięcznej wypłaty i czy w ogóle RR może uchwalić opłatę za prowadzenie jej finansów? Proszę także o podanie aktów prawnych regulujących funkcjonowanie RR, oprócz Ustawy o systemie oświaty.
- Jak nalicza się dodatek za pracę w oddziałach dwujęzycznych? Jaki akt prawny to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie!
Proszę o podanie odpowiedzi na pytanie, czy dyrektor szkoły może otrzymać wynagrodzenie za godziny doraźne przepracowane za innego nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy wolno ograniczyć etat nauczycielce, która przebywa na urlopie bezpłatnym? W czasie trwania urlopu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw MEN zmienia przepis art. 10a KN, dotyczący zatrudniania nauczycieli tylko i wyłącznie na umowę o pracę.
Zgodnie z nowym zapisem, który wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Pytanie PIERWSZE dotyczy umowy dla nauczycieli w liceum dla dorosłych pracującym w systemie zaocznym. Czy bazując na powyższym zapisie można od stycznia zmienić umowy o pracę dla nauczycieli na jak było wcześniej umowę-zlecenie?
Nadmieniam, że w skali miesiąca czyli 4 tygodni żaden nauczyciel nie przekracza 16 godzin zajęć ze słuchaczami.
Pytanie DRUGIE: Czy możliwe jest także podpisanie umowy z nauczycielem prowadzącym własną działalność gospodarczą w zakresie związanym z nauczaniem danego przedmiotu podpisanie umowy o współpracy i rozliczanie się co miesiąc na podstawie wystawionych przez niego faktur?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe