Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie dokumentacji w aktach osobowych, chcę uniknąć nadmiernej „papierologi”. Czy w przypadku, gdy nauczyciel zwróci się do mnie na piśmie o udzielenie np. urlopu bezpłatnego czy jakiejkolwiek innej prośby, a ja wyrażę na to zgodę, to wystarczy na jego prośbie, którą dajemy do akt osobowych, umieścić adnotację "Wyrażam zgodę"? Czy należy przygotować osobne pismo? Rozumiem, że w przypadku odmowy muszę podać na piśmie odpowiedź z uzasadnieniem decyzji, ale czy w przypadku zgody należy również tworzyć osobne pismo?
Moim zdaniem nie ma takiej konieczności. Zaakceptowanie prośby na tym samym piśmie jest wystarczające. Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r., nr 1, poz. 5) nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
Urlop, o którym mowa w ust. 1, udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Przepis wskazuje jedynie, że urlopu udziela się na umotywowany wniosek nauczyciela, ale nie wskazuje, że musi to nastąpić na piśmie, odrębnym dokumentem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry, czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia (od połowy lutego 2017r. do połowy lutego 2018r.) należy się wypłata tzw"13"? Dziękuję za pomoc. Iwona Bator
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Proszę o podpowiedź: w związku z ciążą jednej z nauczycielek jej umowa o pracę (miała zakończyć się 31.08.2011r.)uległa przedłużeniu do dnia porodu. Od połowy lipca Pani przebywa na zwolnieniu lekarskim. Rozumiem, że za rok szkolny 2010/2011 należy się Pani ekwiwalent za urlop niewykorzystany (8 tyg. - 2 tyg ferii i ok. 2 tyg. wakacji). Czy za rozpoczęty rok szkolny tj. 2011/2012, kiedy nauczycielka ta już 01.09.2011 była na zwolnieniu lekarskim i nie przerywała go, również należy się urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela na stanowisku pedagoga specjalnego w szkole podstawowej. Pani ukończyła studia 5 letnie edukacji wczesnoszkolnej (nauczanie początkowe) w 1995 r. Posiada również studia podyplomowe z zakresu edukacji włączającej i integracyjnej. Czy w rozumieniu przepisem mówiącym, że „stanowisko pedagoga specjalnego może zajmować osoba, która ukończyła pięć lat studiów na kierunku pedagogika oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub studia podyplomowe z edukacji włączającej, oczywiście, musi także legitymować się przygotowaniem pedagogicznym” spełnia warunki do zatrudnienia na tym stanowisku po 2026 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki dodatek powinien dostać za zajęcia rewalidacyjne nauczyciel pracujący z dzieckiem z autyzmem? W szkole utworzona jest klasa specjalna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczyciel spełni warunki przejścia na emeryturę wg nowych przepisów? Nauczycielka urodziła się 1963r. Ma przepracowane 27 lat przy tablicy. Jest nauczycielką klas specjalnych (pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym. Kiedy będzie mogła ubiegać się o emeryturę nauczycielską i jakie warunki musi spełnić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe