Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące nauczycielki, która była nieobecna z powodu zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. W jakim wymiarze po zakończeniu urlopu rodzicielskiego będzie jej przysługiwał urlop uzupełniający jeśli: od 04.04.2018-12.10.2018 nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 13.10.2018-01.03.2019 nauczycielka przebywała na urlopie macierzyńskim, od 02.03.2019-13.04.2019 była na urlopie rodzicielskim, od 14.04.2019-31.08.2019-wróciła do wykonywania pracy, 01.09.2019-01.03.2020 - przebywała na urlopie rodzicielskim.
Na podstawie art. 65 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 urlop wypoczynkowy nauczyciela jest rozliczany w latach kalendarzowych. Zgodnie z art. 66 ust. 1 KN w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Prawo do urlopu ustala się w danym roku po dniu 31 sierpnia, a ponadto od wymiaru 56 tygodni odejmuje się urlop wykorzystany w naturze w czasie ferii w danym roku kalendarzowym. W 2018 r. w czasie ferii letnich nauczycielka nie wykorzystała urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego, a od wymiaru 56 dni odejmuje się urlop wykorzystany w naturze w czasie ferii zimowych w wymiarze 14 dni, a więc za 2018 r. przysługują 42 dni urlopu uzupełniającego. Za 2019 r. w okresie ferii letnich po powrocie do pracy po urlopie rodzicielskim nauczycielka w całości (w wymiarze wyższym niż 56 dni) wykorzystała urlop wypoczynkowy, a więc nie nabyła prawa do urlopu uzupełniającego za 2019 r. Za 2020 r. nie ustala się jeszcze prawa do urlopu uzupełniającego, ponieważ będzie to możliwe dopiero po 31 sierpnia 2020 r., gdy zostanie dokonane ustalenie, czy w czasie ferii letnich nauczycielka wykorzysta co najmniej 56 dni, co jednocześnie nie uprawni do urlopu uzupełniającego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2017 r. do 31.08.2018 r. - ile dni urlopu wypoczynkowego należy się po powrocie wg nowych przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony na zastępstwo 5-cio miesięczne w klasie 0 otrzymuje ekwiwalent za urlop czy też nie?
- Czy wicedyrektorowi szkoły, który musi pracować w dwóch budynkach oddalonych od siebie przysługuje ryczałt za dojazdy służbowe? Jakie są zasady jego przyznawania?
Podobna sytuacja jest w przypadku pracownika administracji, który jest zobowiązany dojeżdżać do Zespołu Obsługi Szkół w celu przekazywania dokumentacji szkolnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy kursy kwalifikacyjne "Terapia pedagogiczna" - 270 godz.i "Kurs z zakresu oligofrenopedagogiki dla nauczycieli i wychowawców placówek dla dzieci upośledzonych umysłowo" - 270 godz., który daje kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie,czy po zmianie przepisów upoważniają do pracy z uczniem z Autyzmem i z Zespołem Aspergera w szkole podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem z 32 letnim stażem pracy. Spełniam warunek 20 lat pracy przy tablicy . Mam 53 lata . Czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę, czy świadczenie przedemerytalne, oraz kiedy i na jakich warunkach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe