Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie dotyczące długości urlopu i powrotu do pracy. Nauczycielka będąc w ciąży była na zwolnieniu lekarskim od dnia 19.01.2015 do 05.07.2015, 06.07.2015 urodziła dziecko i do dnia 06.07.2016 jest na urlopie macierzyńskim. Moje pytanie brzmi, kiedy powinna wrócić do pracy? Czy należy jej się dodatkowo 56 dni i czy to jest wliczone w okres wakacji czy liczymy od września i wraca do pracy wówczas około listopada? Mam wątpliwości i proszę o pomoc. Drugie pytanie dotyczy awansu zawodowego. Jeśli ta sama nauczycielka rozpoczęła staż z dniem 1 września 2015 roku to czy staż przepada czy ulega wydłużeniu i o ile? Do kiedy należy wydłużyć staż?
Za 2015 rok nauczycielce przysługuje uzupełniający urlop wypoczynkowy w wymiarze 8 tygodni, ponieważ nie wykorzystała urlopu w trakcie ferii zimowych i letnich. Urlopu tego należy udzielić od września 2016 r. W trakcie tegorocznych wakacji nauczycielka będzie bowiem korzystała z bieżącego urlopu wypoczynkowego.
Staż rozpoczęty 01.09.2015 r. powinien zakończyć się 31.05.2018 r. Należy go przedłużyć o okres przebywania na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim licząc od 1 czerwca 2018 r.
Zgodnie z art. 9d ust. 5a Karty Nauczyciela, w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5 (zwolnienie lekarskie), jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. W opisanym przypadku łączny okres przebywania na zwolnieniu i urlopie macierzyńskim nie przekroczy 1,5 roku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka posiada dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna o specjalności pedagogika terapeutyczna oraz pedagogikę opiekuńczą (licencjat). Czy nauczycielka ma uprawnienia do pracy jako nauczyciel surdopedagog?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie ustawy PO w art. 15 oprócz Ko należy powiadamiać organ prowadzący o zatrudnieniu osoby niebędącej nauczycielem do prowadzenia zajęć edukacyjnych?
- Witam, mam pytanie odnośnie zapłaty za godziny ponadwymiarowe. Nauczyciel był na wycieczce szkolnej zagranicznej 5 dni jako opiekun. Czy należy dokonać potrąceń za godziny ponadwymiarowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi za opiekę nad uczniami podczas konkursów przedmiotowych ogłoszonych przez kuratora oświaty, pikników naukowych organizowanych w soboty lub w niedziele? Czy można nauczycielowi wypłacić godziny ponadwymiarowe za czas ich trwania, czy należy mu się dzień wolny? Jaki to ma być dzień, czy decyduje o tym dyrektor, czy nauczyciel sam go wskazuje? Czy nauczyciel wykazuje w dniu wolnym, który otrzymał za pracę w sobotę (niedzielę), wynikające z przydziału czynności godziny ponadwymiarowe, mimo że ich nie przepracował? Terminy konkursów i akcji ustalane są przez inne instytucje, szkoła nie ma na to wpływu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudniać nauczyciela dyplomowanego (emeryt) ze zniżki godzin dyrektorskich na czas określony na rok szkolny? I za rok znów kolejna umowa itp. zgodnie z aneksem organizacyjnym placówki? Czy takie umowy nie przekształcają się w umowy na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe