Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam 47 lat w zawodzie nauczyciela pracuję nieprzerwanie od 27 lat( w publicznej szkole na pełnym etacie). Kiedy zgodnie z obowiązującymi przepisami mogę najszybciej odejść na 100% emeryturę.
Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, jakie spełniają warunki.
Z wcześniejszych emerytur na starych, korzystniejszych zasadach mogą skorzystać osoby urodzone między 1 stycznia 1949 r. a 31 grudnia 1968 r., które do końca 2008 r. osiągnęły wymagany wiek i staż pracy.
W przypadku nauczycieli jest to 30 lat pracy (według Karty Nauczyciela) lub według ustawy o FUS - 55 lat i 20 lat stażu.
Pomostówki, obecnie, przysługują jedynie nauczycielom zatrudnionym w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych. Dodatkowo kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, 20 lat pracy w tym 15 lat w powyższych instytucjach na pełnym etacie.
Świadczenie kompensacyjne to kolejna alternatywa dla nauczycieli. Jednak z takiego świadczenia mogą skorzystać nauczyciele, którzy mają: 30 lat ubezpieczenia wraz ze studiami, w tym 20 "przy tablicy", ukończone 55 lat w latach 2009-2014. W kolejnych latach wymagany wiek będzie wzrastał, aż osiągnie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
Jeżeli nauczyciel nie spełnia żadnych z powyższych warunków, podlega powszechnym zasadom, czyli po osiągnięciu wieku emerytalnego - na tą chwilę 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywa na urlopie bezpłatnym od 1 września 2013 roku. W innej szkole pełni funkcję dyrektora. Przechodząc na urlop w arkuszu miała 12/18 godzin etatu. W arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2015/2016 nie ma godzin dla tej Pani, gdyż uczyła języka rosyjskiego, którego już w szkole nie ma. Pani otrzyma wypowiedzenie z pracy z art. 20 KN. Jaka wysokość odprawy jej się należy? Czy z 12/18 etatu, czy z pełnego etatu ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Zatrudniam nauczyciela kontraktowego w wymiarze 1/2 etatu
6 godzin bez kwalifikacji za zgodą kuratora oświaty a 3 godziny świetlica, czyli zgodnie z kwalifikacjami. Jak sformułować umowę i jak płacić nauczycielowi ? Z poziomu stażysty 9 godzin, czy uwzględnić 6 stażysta a 3 kontraktowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielom uczącym przedmiotów występujących w "ramówce" technikum jako przedmioty kształcenia zawodowego praktycznego należy ustalić tygodniową liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych jak dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół, tzn 22?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony chce złożyć wypowiedzenie w dniu 7 lipca. Czy dyrektor szkoły może się nie zgodzić na rozwiązanie z nim umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe