Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Niestety nie, deklaracje rodzice powinni złożyć na długo przed rozpoczęciem roku szkolnego, np. podczas zapisu dziecka do szkoły, czyli w takim czasie, który...

PORADA PRAWNA

07 stycznia 2011 Prawo oświatowe

Kilkoro uczniów zrezygnowało z lekcji religii (pisma rodziców) na tydzień przed radą klasyfikacyjną na półrocze.Czy mam rację sądząc,że nie należy ich klasyfikować? Proszę o pilną odpowiedź.

Niestety nie, deklaracje rodzice powinni złożyć na długo przed rozpoczęciem roku szkolnego, np. podczas zapisu dziecka do szkoły, czyli w takim czasie, który umożliwi zorganizowanie etyki, tj. wówczas, gdy planuje się pracę na nowy rok szkolny -w  tzw.  arkuszach organizacyjnych.
W sytuacji, kiedy uczniowie uczestniczyli w nauce religii, realizowano program nauczania, a uczniowie otrzymywali oceny zgodnie z przepisami o ocenianiu oraz wymaganiami edukacyjnymi, muszą podlegać klasyfikacji. Co oznacza, że zgodnie z przepisami, uczniowie powinni być klasyfikowani za poprzedni semestr.
Natomiast - w zaistniałej sytuacji - proponuję rozpocząć starania w kierunku zwolnienia uczniów z nauki religii na 2-ie półrocze, ponieważ złożone deklaracje rodziów powinny być uwzględnione na nowy okres, a nie z mocą wsteczną.
Deklaracja (życzenie) może być wyrażona w najprostszej formie oświadczenia, które nie musi być ponawianie w kolejnym roku szkolnym, może natomiast być zmienione. (Rozporz. MEN z dnia 14 kwietnia 1992r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach- § 1 ust.1 i ust.2)

Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie w czasie trwania nauki lekcji religii lub etyki opieki lub zajęć wychowawczych tym uczniom, którzy nie zdeklarowali chęci korzystania z nich.

Zajęcia, w zależności od liczby zgłoszeń, mogą być organizowane w różnych formach:
w klasie, grupie międzyoddziałowej, międzyklasowej dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów (wychowanków). Jeśli grupa zainteresowanych nauką religii w szkole jest mniejsza niż 7, organ prowadzący w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym, przy czym liczba tych uczniów (wychowanków) nie może być mniejsza niż 3.

W świetle obowiązujących zapisów prawnych religia i etyka są przedmiotami do wyboru.

 

 W klasach I-III szkoły podstawowej zajęcia z etyki może prowadzić nauczyciel humanista. Nowe rozporządzenie z dn. 12.03.2009 r. w sprawie kwalifikacji  wymaganych od nauczycieli pozwala dyrektorowi wskazać nauczyciela – humanistę, który w ramach studiów odbył kurs filozofii lub etyki, uprawniający do realizacji tego przedmiotu. Można w ten sposób zatrudnić nauczyciela uczącego w szkole podstawowej i gimnazjum, natomiast w szkole ponadgimnazjalnej treści podstawy programowej są już wskazaniem do zatrudnienia nauczyciela – etyka.

Podstawa prawna:

1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z 1993 z poźn. zm.)
2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 z poźn. zm.)
3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkółi wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz.400).


 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT