Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kilkoro pracowników obsługi nabierze w najbliższym czasie prawa do emerytury. Część z nich chciałaby wrócić i nadal pracować. Proszę o informację jaki powinien być okres przerwy między rozwiązaniem stosunku pracy (wydaniem świadectwa), a ponownym zatrudnieniem. Czy można rozwiązać stosunek pracy jednego dnia i nawiązać następnego?
Zgodnie z art. 103a ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Z powyższego przepisu nie wynika obowiązek zachowania przerwy pomiędzy rozwiązaniem stosunku pracy a ponownym jego nawiązaniem, jednak w praktyce stosuje się takie przerwy, choćby jedno-, dwudniowe, ze względu na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19.04.2012 r. II UK 190/11, który uznał, że ponowne zatrudnienie na drugi dzień po rozwiązaniu stosunku pracy powoduje, że pracownik pozostawał cały czas w zatrudnieniu i nie została zachowana przesłanka rozwiązania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Woźna jest zatrudniona w placówce na cały etat, na czas nieokreślony. Ma również kwalifikacje (licencjat z przygotowaniem pedagogicznym) do pracy jako nauczyciel. Czy mogę zawrzeć z nią porozumienie zmieniające warunki pracy i płac i zatrudnić ją na pół etatu jako woźna i pół etatu jako nauczyciel na czas określony? Zmiana wynika z potrzeb placówki. Jest to osoba , która pracuje od 2016 r. jako woźna i do dziś nie nabyła prawa dodatku stażowego na tym stanowisku. Natomiast jako nauczyciel wlicza się jej dodatek stażowy 3% czy dopiero po przepracowaniu jako nauczyciel? Czy zatrudniona osoba jako nauczyciel na pół etatu może rozpocząć staż? Czy mogę prosić o wzór dokumentu takiego porozumienia i podstawy prawne takiego zatrudnienia (2 umowy z 1 pracodawcą)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica przebywała po udarze na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Podobno lekarz prowadzący załatwiał jej rentę ale okazało się, że załatwiał jej tylko sanatorium. Po wykorzystaniu zwolnienia i wielkim zdziwieniu, że pracownica jest z niczym, wysłałam ją na zaległy urlop wypoczynkowy. Teraz pracownica posądza mnie, że nieprawnie wysłałam ją na urlop, bo powinnam wypłacić jej ekwiwalent. Czy może podać mnie do sądu i wysłanie na urlop i niewypłacenie ekwiwalentu? Dodam, że lekarz medycyny pracy nie wystawił tej pracownicy zaświadczenia o zdolności do pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Będę prowadzić od września 2022 r. publiczną szkołę podstawową jako osoba fizyczna i będziemy pracować bez karty nauczyciela, na kodeksie pracy. Czy nauczyciele specjaliści mogą być zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia w takiej szkole, czy wyłącznie na umowę o pracę? Czy w przypadku szkoły z oddziałami przedszkolnymi, gdzie w klasach I-VIII będzie około 54 uczniów, a w oddziałach przedszkolnych około 34 uczniów wymiary zatrudnienia specjalistów będą wynosiły 1/4 etatu w naszej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela, który jest zatrudniony przez mianowanie i uzupełnia etat w drugiej szkole w tej samej gminie (tzn. ma 10/18 w szkole macierzystej i 11/18 w drugiej szkole). Szkoła macierzysta, w której jest zatrudniony przez mianowanie ma być likwidowana z dniem 31.08.2019 r. Pomimo iż ten nauczyciel będzie zatrudniony w nowej szkole to nie będzie miał pełnego etatu, więc nie ma możliwości uzyskać umowy zatrudniającej przez mianowanie. W jaki sposób prawnie można nauczyciela w chwili obecnej przenieść tak, aby umowę przez mianowanie miał w drugiej szkole i uzupełniał etat w szkole, która powstanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź w jaki sposób należy dokumentować obecności nauczyciela podczas rekolekcji szkolnych, jeśli ten nie uczestniczy w naukach z uczniami w kościele?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe