Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Będę prowadzić od września 2022 r. publiczną szkołę podstawową jako osoba fizyczna i będziemy pracować bez karty nauczyciela, na kodeksie pracy. Czy nauczyciele specjaliści mogą być zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia w takiej szkole, czy wyłącznie na umowę o pracę? Czy w przypadku szkoły z oddziałami przedszkolnymi, gdzie w klasach I-VIII będzie około 54 uczniów, a w oddziałach przedszkolnych około 34 uczniów wymiary zatrudnienia specjalistów będą wynosiły 1/4 etatu w naszej placówce?
Zgodnie z art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciele szkół publicznych niesamorządowych i szkół niepublicznych zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 z późn. zm.). Umowa zlecenia dopuszczalna jest wyłącznie w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
W opisanej sytuacji chodzi o powierzenie zajęć w ramach umowy zlecenia. Wymiar tych zajęć nie może więc przekraczać 4 godzin tygodniowo. Zgodnie z art. 128 § 3 pkt 2 k.p. do celów rozliczania czasu pracy pracownika przez tydzień – należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Liczba godzin zajęć nie może przekroczyć 4 w tygodniu, aby podstawą ich realizacji była umowa zlecenia. Należy zaznaczyć, że do tej normy nie wlicza się innych czynności realizowanych w ramach umowy, które nie polegają na prowadzeniu zajęć bezpośrednio z uczniami lub wychowankami.
Jeśli więc wymiar zajęć specjalisty realizowanych bezpośrednio z uczniami nie będzie przekraczał 4 godzin tygodniowo, można go zatrudnić na zlecenie. W innym przypadku należy podpisać umowę o pracę.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 łączna liczba etatów nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych w przedszkolu, szkole lub zespole nie może być niższa niż:
- 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100;
- 1 etat - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100;
- 0,5 etatu - jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50;
- 0,25 etatu - jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.
Łączną liczbę etatów nauczycieli, oblicza się jako sumę ilorazów, w których dzielną jest:
- suma liczby godzin zajęć realizowanych na stanowisku nauczyciela pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy lub terapeuty pedagogicznego w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, i
- liczby przydzielonych godzin ponadwymiarowych w ramach pracy na tym stanowisku,
- a dzielnikiem jest tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, określony dla tego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownikowi z 36 letnim stażem pracy grozi zwolnienie z pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. Czy starając się o świadczenie przedemerytalne może starać się o zaliczenie do wysługi lat niżej wymienionych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców i teściów potwierdzone zeznaniami świadków? Sprawa dotyczy pracownika urodzonego w marcu 1959 r. Po ukończeniu 16-go roku życia tj. od marca 1975 r do czerwca 1978 r pracował w gospodarstwie rolnym rodziców i uczył się w szkole zawodowej oddalonej od miejsca zamieszkania 6 km. Następnie podjął pracę zawodową. Od października 1981 r do stycznia 1982 r i od kwietnia 1986 r do września 1988 r pracował tylko w gospodarstwie rolnym teściów, które w 2014 r otrzymała w spadku jego żona. Należy dodać, że teściowie i pracownik nie opłacali składek na ubezpieczenie społeczne.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany ma pracować od września na 17/18 etatu w jednej placówce i 6/18 w innej (na terenie tej samej gminy, aby dopełnić etat i jeszcze uzyskać nadgodziny w celu uniknięcia wypłacania przez organ prowadzący, dodatkowej 14-ej pensji). Dodam, że ta jedna brakująca godzina, mogłaby być bez problemu przyznana i nauczyciel miałby cały etat w jednej placówce (w tej chwili planowana jest zmiana w szkolnym planie nauczania, aby "zabrakło" tej godziny). Czy jest to zgodne z prawem? Czy dyrektor może w ten sposób rozplanować godz. w szkolnym programie nauczania (dodam, że nauczyciel wyraża zgodę na uzupełnienie w innej szkole)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie dotyczące urlopu dla nauczyciela po urodzeniu dziecka. Pracownica 13.10.2018 r. urodziła dziecko i 23.10.2018 r. złożyła wniosek o udzielenia urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. (od 13.10.2018-01.03.2019) 1) w jakiej wysokości powinien być wypłacony zasiłek macierzyński? 2) czy bezpośrednio po upływie tego okresu tj. od 2 marca 2019 roku pani może wykorzystać część urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni, a po tym czasie skorzystać z urlopu rodzicielskiego, czy jednak musi najpierw skorzystać z urlopu rodzicielskiego i w jakim wymiarze?
- Dyrektor SOSW chce odejść z końcem tego roku szkolnego na emeryturę. Ma sześćdziesiąt sześć lat, a obowiązkowe pensum realizował w grupach wychowawczych ośrodka. Jest zatrudniony w ośrodku jako nauczyciel wychowawca. W nowym arkuszu organizacyjnym nie ma dla niego godzin zarówno w grupach jak i w szkołach wchodzących w skład ośrodka. Pytanie czy może odejść na emeryturę z art. 20 KN, a jeżeli tak to jak to formalnie powinien przeprowadzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo 18 listopada 2019 roku, po przepracowaniu 2 tygodni złożył podanie o dzień wolny z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. Czy należy mu udzielić dnia wolnego z wymienionego tytułu? Jaki czas musi przepracować pracownik, by zgodnie z KP otrzymać dzień wolny z w/w tytułu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe