Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kiedy wypłacamy średnią urlopową nauczycielom szkoły feryjnej gdy ferie trwają od 30 stycznia 2023 r. do 12 lutego 2023r.? Proszę o podanie właściwej daty wypłaty średniej nadgodzin?
Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego – z tego okresu, zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762).
Jeśli chodzi o wynagrodzenie , które wypłacane jest na koniec miesiąca, zgodnie z art. 39 ust. 4 KN czyli o składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, np. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Jeśli w danym miesiącu, np. w styczniu nauczyciel wykonywał pracę w ramach godzin ponadwymiarowych to bez względu na okoliczność, czy w tym miesiącu korzystał z urlopu wypoczynkowego, czy też nie – wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe mu przysługuje.
Inną kwestią jest, że nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za cały miesiąc z góry, niezależnie od tego, czy w tym czasie będzie pracował czy też będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy jest zawarte w wynagrodzeniu wypłaconym na początku miesiąca. Wynagrodzenie wypłacone w kolejnym miesiącu powinno być wyrównane z uwzględnieniem składników wchodzących w skład wynagrodzenia za urlop oraz składników, których nie zalicza się do wynagrodzenia urlopowego (odpowiedź Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej na zapytanie nr 4450 w sprawie naliczania wynagrodzeń za urlop wypoczynkowy nauczycieli oraz naliczania wynagrodzeń przysługujących za pozostałe dni pracy z 3 sierpnia 2009 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakich wypadkach można przeszeregować pracownika niepedagogicznego że specjalisty w starszego specjalistę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik, nauczyciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, jest wezwany przez sąd w charakterze świadka do innego miasta. Sprawa nie jest związana z jego pracą i zatrudnieniem. Nauczyciel dostarczył wezwanie dyrektorowi poradni. Czy nauczycielowi przysługuje płatne zwolnienie od pracy? Jakie czynności powinien wykonać pracodawca? Jeżeli nie przysługuje, to jakie czynności powinien wykonać nauczyciel z tytułu utraty wynagrodzenia za ten dzień? Kto dokonuje zwrotu kosztów podróży i na jakiej zasadzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy muszę odejść z pracy przed ukończeniem 60. roku życia, jeżeli mam decyzję ZUS o przyznaniu emerytury (naliczonej w 2007 roku)? 60 lat kończę 16 marca 2013 roku, aktualnie mój staż pracy w szkole wynosi 32 lata. Czy pozostanie w pracy po ukończeniu 60. roku życia wiązałoby się z ponownym, mniej korzystnym naliczeniem wysokości emerytury? Bardzo proszę o radę - pozostać czy odejść?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym może na własną prośbę przyjąć godziny ponadwymiarowe?
- Jedna z pracownic niepedagogicznych naszej placówki (asystent nauczyciela - zatrudnienie na podstawie kodeksu pracy) była zatrudniona na czas określony do 30.06.2016 r. W związku z tym, że przed rozwiązaniem umowy przedstawiła zaświadczenie lekarskie o ciąży, umowa z mocy prawa (art. 177 par. 3 kp) uległa przedłużeniu do dnia porodu. Moje pytanie brzmi: co należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie 4 dotyczącym wyniku ustania stosunku pracy; czy powołać się na art. 30 par. 1 pkt 4 kp: rozwiązanie umowy z upływem czasu, na który była zawarta, czy na art. 177 par. 3 (a jeśli art. 177 par. 3, jak skonstruować zapis dotyczący tryby rozwiązania umowy).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe