Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kiedy mogę utworzyć Integracyjny Oddział Przedszkolny. Na jakich zasadach może funkcjonować w szkole i czy mogę do tej grupy zatrudnić nauczyciela wspomagającego?
Oddział integracyjny można utworzyć, jeżeli do przedszkola/szkoły uczęszcza co najmniej 3 dzieci niepełnosprawnych. W oddziale takim liczba dzieci powinna wynosić od 15 do 20, w tym od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych. Mówią o tym przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.
Aby utworzyć taki oddział należy uzyskać zgodę organu prowadzącego oraz wprowadzić odpowiednie zmiany w statucie placówki. Organizacja pracy oddziału przedszkolego, w tym oddziału integracyjnego odbywa się na zasadach określonych w ramowym statucie przedszkola.
Zarówno w przypadku przedszkoli, jak i szkół ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi, zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, przy której działają oddziały przedszkolne. Dotychczas oddziały przedszkolne pracowały w godzinach realizacji podstawy programowej (5 godz.). Z dniem 1 stycznia 2023 r. organ wydłużył pracę oddziałów do godz. 16:00. Pracę w oddziale przedszkolnym, w wydłużonym czasie, podjęły panie uczące także w klasach I-III. W jaki sposób należy odnieść się do ich urlopu, który te nauczycielki realizują w ferie oraz w wakacje? Oddziały przedszkolne pracują w ferie oraz jeden miesiąc wakacji. Czy należy tym nauczycielkom uśrednić ich pensum (18/18 +3/25), czy zgodnie z decyzją burmistrza realizować tę pracę jako godziny ponadwymiarowe wobec dotychczasowego pensum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- WITAM, W ZWIĄZKU ZE ZMNIEJSZENIEM LICZBY ODDZIAŁÓW, JESTEM ZMUSZONA DAĆ W MAJU WYPOWIEDZENIE NAUCZYCIELOWI ZATRUDNIONEMU NA PODSTAWIE MIANOWANIA. 1) CO ZE SKUTECZNOŚCIĄ WYPOWIEDZENIA, JEŚLI NAUCZYCIEL PRZED MIESIĄCEM MAJEM PÓJDZIE NA URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA?
2) CZY WCHODZI TUTAJ RÓWNIEŻ W GRĘ PRZENIESIENIE NAUCZYCIELA W STAN NIECZYNNY, JEŚLI WIEM, ŻE W PRZYSZŁOŚCI NIE BĘDZIE WIĘCEJ GODZIN? Proszę o radę jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy z tym nauczycielem.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w mojej szkole na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W pełnym wymiarze pracuje w innej szkole. Wiem, że wystąpi w swojej macierzystej szkole o urlop dla poratowania zdrowia. Co z zatrudnieniem w mojej szkole? Czy wystąpi równolegle o urlop dla poratowania zdrowia czy też rozwiązanie umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można uwzględnienia przy nagrodzie jubileuszowej nauczyciela 5 lat studiów dziennych? Jak te studia są zaliczane w przypadku uprawnień emerytalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nagrody jubileuszowej. W dniu 31.08.2022 r. kończy się kadencja dyrektora szkoły. W tym dniu staż jego pracy będzie wynosił 39 lat (bez 3 dni – urlop bezpłatny), w tym 25 lat na stanowisku dyrektora. Od 1.09.2022 r. do 31.08.2023 r. dyrektor chciałby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (nigdy wcześniej z takiego nie korzystał) i z dniem 1.09.2023 r. przejść na świadczenie przedemerytalne. Czy w związku z tym i w którym dniu nabywa prawa do nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe