Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli w opinii dziecko ma wskazanie, że powinno mieć asystenta nauczyciela to czy dyrektor może, na podstawie tej opinii zatrudnić asystenta?
Asystent nauczyciela to osoba zatrudniona nie dla ucznia lecz dla nauczyciela. Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 14.12.2016 r. - Prawo oświatowe, w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, może być zatrudniony asystent nauczyciela lub osoby niebędącej nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć, prowadzących zajęcia w klasach I-III, lub asystent wychowawcy świetlicy.
Asystenta nauczyciela zatrudnia się np. w przypadku, gdy liczba uczniów w oddziale klas I-III jest większa niż 25. Dodatkowo, na podstawie przepisów Rozporządzenia MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...), w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:
W przypadku innych niepełnosprawności niż wymienione wyżej, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym, powyższe osoby można zatrudnić za zgodą organu prowadzącego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela który złożył dokumenty odnośnie urlopu dla poratowania zdrowia na okres 1.09.2016 do 1.09.2017 łącznie na 12 miesięcy. Czy dzień 1.09.2017 też się wlicza, bo na orzeczeniu lekarskim jest data 1.09.2016-31.08.2017 i jest nieścisłość między orzeczeniem lekarskim, a wnioskiem nauczyciela. Spełnia wymogi art. 73 KN muszę sprawdzić jedynie art . 73 ust 2 czy ma uprawnienia emerytalne (jakie warunki puszą być spełnione). Drugi ważny problem czy takiemu nauczycielowi będącemu na urlopie dla poratowania zdrowia można zmniejszyć wymiar czasu pracy od 1.09.2017 ze względu na mniejszą liczbę oddziałów i do kiedy ma być wręczone pismo (jaka jest podstawa prawna) jest to nauczyciel zatrudniony przez mianowanie na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może wstrzymać wynagrodzenie nauczyciela, który nie wpisuje tematyki lekcji (i frekwencji) do dziennika elektronicznego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie §2 ust.2 pkt 2 oraz §5 pkt 1) rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli w szkole podstawowej w oddziale przysposabianym do pracy w zawodzie ogrodnik teoretycznych i praktycznych przedmiotów z zawodu może uczyć biolog, który posiada również kwalifikacje do nauczania przyrody? W oddziale tym realizowany jest program, który obejmuje wybrane treści z podstawy programowej kształcenia w zawodzie ogrodnik. Uczniowie w ramach zajęć są przygotowywani do wykonywania prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją roślin ozdobnych. Do wykonywania wyżej wymienionego zadania niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, tzn. uczeń: 1) rozpoznaje rodzaje i gatunki roślin ozdobnych, 2) rozpoznaje nasiona roślin ozdobnych i traw, 3) rozpoznaje organy podziemne roślin ozdobnych, 4) określa metody wegetatywnego rozmnażania roślin ozdobnych, 5) określa walory dekoracyjne roślin ozdobnych, 6) określa wymagania siedliskowe roślin ozdobnych, 7) planuje uprawę roślin ozdobnych w zależności od warunków klimatyczno-glebowych i ekonomicznych danego rejonu, 8) określa termin i sposób siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 9) przygotowuje glebę do siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 10) wykonuje czynności związane z siewem nasion i przesadzaniem roślin ozdobnych, 11) planuje rozmieszczenie roślin ozdobnych na terenach zieleni, 12) wykonuje dekoracje z wykorzystaniem roślin ozdobnych, 13) stosuje metody ochrony i nawożenia roślin ozdobnych bezpieczne dla środowiska, 14) dobiera narzędzia do wykonywania prac.
- Nauczyciel wygaszanego gimnazjum rozpocznie pracę od 1.09.2017 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w tej samej gminie / gimnazjum nie będzie „wchłonięte” przez naszą placówkę/. Jest on nauczycielem dyplomowanym z tytułem mgr geologii; dyrektor gimnazjum uznał kierunek studiów za zbliżony do nauczania geografii decyzją z dnia 01.09.2000 r. Czy nauczyciel zmieniając miejsce pracy / nowa umowa o pracę/ nadal posiada wymagane kwalifikacje do geografii?
- Proszę o informację, czy pracownik, który odszedł z placówki na emeryturę i po 3 tygodniach przerwy został ponownie zatrudniony u tego samego pracodawcy może być zatrudniony na czas określony, czy powinna to być umowa na czas nieokreślony?
Czy emeryta obowiązują takie same limity umów jak wszystkich pracowników wynikające z Kodeksu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe