Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeżeli nauczyciel pracuje w dwóch placówkach oświatowych,w jednej z nich jest to dodatkowa praca.Jak naliczany powinien być staż pracy w dodatkowej szkole? Czy powinien być naliczany na podstawie przedłożonych świadectw pracy?
Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat po przepracowaniu trzech lat. Dodatek przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy.
Zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne okresy, podlegające wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze na podstawie odrębnych przepisów. Jeśli nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy to do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
Ponad to do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony (§ 7 ust. r.w.m.s.w.).
W takim przypadku okresy pracy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy nauczyciel zatrudniony jest jednocześnie w kilku stosunkach pracy, ale w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Wówczas wysługa naliczana jest z każdego stosunku pracy z osobna.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zwrócił się do Dyrektora o uzasadnienie braku przyznania dodatku motywacyjnego dla niego. Czy Dyrektor jest zobowiązany to uczynić (podstawa prawna) oraz czy ma to zrobić pisemnie czy wystarczy ustnie?
- Nauczyciel przebywa na urlopie bezpłatnym od 1 września 2013 roku. W innej szkole pełni funkcję dyrektora. Przechodząc na urlop w arkuszu miała 12/18 godzin etatu. W arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2015/2016 nie ma godzin dla tej Pani, gdyż uczyła języka rosyjskiego, którego już w szkole nie ma. Pani otrzyma wypowiedzenie z pracy z art. 20 KN. Jaka wysokość odprawy jej się należy? Czy z 12/18 etatu, czy z pełnego etatu ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany na mocy rozwiązania stosunku pracy z dniem 29.12.2007 r. przeszedł na emeryturę i otrzymał należną odprawę. Z dniem 01.01.2008 r. został zatrudniony w tej samej szkole i pracuje do dnia dzisiejszego w zmiennych wymiarach etatu. Czy z dniem zatrudnienia nauczyciel emerytowany powinien mieć naliczony staż pracy na podstawie przedstawionych świadectw (30 lat pracy), czy powinien mieć naliczony od nowego zatrudnienia czyli 01.01.2008 r.? Czy nauczycielowi pracującemu i będącemu emerytem należy wypłacać nagrodę jubileuszową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem z ustaleniem prawa do odprawy pośmiertnej nauczyciela, który zmarł w styczniu br. O wypłacenie odprawy wystąpiła była żona pracownika w imieniu ich wspólnych córek (nastoletniej uczennicy i pełnoletniej studiującej). Wiem, że żyje jeszcze matka zmarłego nauczyciela. Czy jej także należy się część odprawy pośmiertnej, jeżeli nie pozostawała na utrzymaniu swego zmarłego syna i nasz pracownik z nią nie mieszkał, a ma ukończone 50 lat i pobiera albo emeryturę albo rentę. Czy odprawę wypłaca się na złożony wniosek przez członka rodziny, czy też robi się to niejako z urzędu? Nie mam kontaktu z matką zmarłego pracownika - czy to ja muszę zabiegać o kontakt z nią?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 r. będzie na urlopie wypoczynkowym za 2023 r. Natomiast za rok 2022 nabył prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 42 dni. Czy może wykorzystać część urlopu we wrześniu 2023 r. a część w czerwcu 2024 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe