Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą podstawową, która od 1 września zostanie włączona do nowo powstałej jednostki – zespołu szkolno-przedszkolnego. W jaki sposób mamy zawierać umowy z nauczycielami? Musimy je zawrzeć w sierpniu, gdy zespół jeszcze nie będzie istniał? Czy zawieramy jako szkoła podstawowa, a 1 września tworzymy aneks do umowy? A może zawieramy jako szkoła podstawowa i w umowie zapisujemy, że związku z tym, że 1 września zostanie utworzony zespół, zostaną jego pracownikami? Jak wykonać to poprawnie?
O osobach zatrudnionych od 1 września 2021 r. w zespole szkolno-przedszkolnym powinien decydować dyrektor zespołu, ponieważ to zespół będzie pracodawcą pracowników, w tym nauczycieli – art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. Dyrektor szkoły podstawowej nie powinien zatrudniać pracowników dla nowego pracodawcy (zespołu), a więc na czas, kiedy szkoła podstawowa nie będzie pracodawcą, tj. od 1 września. Takie rozwiązanie można uznać za dopuszczalne wyjątkowo, gdy ta sama osoba co dyrektor szkoły podstawowej będzie dyrektorem zespołu albo gdy takie uzgodnienia z dyrektorem szkoły podstawowej zostały dokonane przez osobę, która będzie dyrektorem zespołu. W takich przypadkach w umowie zawartej przed 1 września należałoby jako pracodawcę wskazać szkołę podstawową, a zmiana pracodawcy na zespół nastąpi z mocy prawa, bez konieczności podpisywania aneksu do umowy o pracę (art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dla nauczyciela, który ma zawartą umowę z dyrektorem o doskonalenie i dokształcanie nauczycieli(studiach podyplomowe) należy się zwrot kosztów podróży w tym celu? Czy nie naruszy się prawa, gdy się nie wypłaci dla nauczyciela zwrotu kosztów podróży? W jakim przepisie jest o tym mowa?
- Proszę o poradę: moja nauczycielka matematyki w dniu 15.02.2013 roku złożyła do mnie wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w terminie od dnia 09.02.2013 na okres 24 tygodni. Na co, zgodnie z prawem, wyraziłam zgodę. Urlop macierzyński kończy się 26.07.2013 r. Nauczycielka otrzymała po tym terminie 56 dni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego, który kończy się 20 września. 21 września winna się więc wstawić do pracy. W dniu 29 lipca 2013 r. nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres 2 tygodni. Data widniejąca na wniosku to dzień 28.06.2013 r., jednak data wpływu do sekretariatu i rejestracja wniosku nastąpiła 29 lipca 2013 r. Pytanie: czy złożenie wniosku w ww. terminie, mimo iż na wniosku widnieje data 28.06.2013 r. spełnia warunki ustawy i muszę jej udzielić dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy też wniosek wpłynął po terminie i tym samym pracownica traci prawo do niego. Jest to dla mnie sprawa istotna, gdyż udzielenie jej urlopu wiąże się z dłuższym zastępstwem za nią innego nauczyciela. Wtedy moja nauczycielka wróciłaby do pracy dopiero 04.10.2013 r. Proszę o opinię prawną i ustosunkowanie się do kwestii prawnego udzielenia bądź nieudzielenia tej pracownicy przeze mnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wiem, że istotna kwestia w tej sprawie to termin złożenia/wpływu wniosku do pracodawcy.
- Pracuję w przedszkolu 2 oddziałowym.Godziny pracy przedszkola są od 7.00-17.00, czy dodatek wychowawczy należy się 2 nauczycielom pracującym z grupą czy jednemu, skoro obowiązki każdego nauczyciela są takie same?
- Mam pytanie dotyczące odprawy dla nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę od 1.09.2005 r. do 31.08.2013 r. Wypowiedzenie z art. 27 KN.
Czy w tym przypadku należy się powołać na ustawę z 13 marca 2003 r. – który art.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela zatrudnionego od 01.09.1999 do 31.08.2013, a potem od 01.03.2014 do 27.06.2014, później od 01.09.2014 do nadal. Jak liczyć staż pracy takiego n-la. Jaki staż powinna podać w aneksie do arkusza organizacyjnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe