Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy na podstawie kodeksu pracy. Mamy Panią, która sprząta w szkole na podstawie umowy zlecenia.W związku z zaistniałą sytuacją oraz faktem, że nasza szkoła została przeznaczona na lokal dla osób przebywających na kwarantannie, Pani ta nie może wykonywać swoich obowiązków.Czy w takiej sytuacji, aby Pani ta nie została bez środków do życia, dobrym rozwiązaniem byłoby zawarcie z tą Panią aneksu do umowy zlecenia, na mocy którego ustalone zostałoby wynagrodzenie za gotowość do pracy? Pani ta ma wynagrodzenie określone stawką godzinową na maksymalnie 90 godzin pracy w miesiącu, w związku z tym nie może skorzystać ze świadczenia postojowego płatnego przez zus.
Przepisy art. 750 w zw. z art. 734 – 751 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.) nie przyznają zleceniobiorcy wynagrodzenia za czas niewykonywania umowy. Zgodnie z art. 735 § 1 KC zasadą jest, że wynagrodzenie przysługuje za wykonane zadania. Jeśli umowa-zlecenie nie zawiera korzystniejszych postanowień, to zleceniobiorca nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, w szczególności gdy zgodnie z dotychczasową treścią umowy wysokość otrzymywanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia jest ustalana w zależności od faktycznie przepracowanych dni lub godzin. Natomiast za zasadzie swobody umów strony mogą umówić się (także w trakcie obowiązywania umowy), że zleceniobiorcy przysługuje także wynagrodzenie za okres niewykonywania zadań gdy pozostaje w gotowości do ich realizacji; w razie zawarcia w umowie takich postanowień, strony musiałyby w jej treści także określić wysokość wynagrodzenia za czas tej gotowości (art. 3531 KC).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoba zatrudniona z kodeksu pracy jako asystent nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej posiadająca kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może samodzielnie prowadzić z uczniem autystycznym, który jest w tej klasie, zajęcia rewalidacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Zatrudniam nauczyciela, który ma specjalizację. Nauczyciel miał dodatek za specjalizację w wysokości 30 zł miesięcznie. Obecnie nie ma takiego składnika wynagrodzenia. Czy nauczycielowi należy nadal wypłacać dodatek za specjalizację? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Aneks do arkusza organizacyjnego. Nauczycielka wraca po urlopie macierzyńskim 24 września. Czy powinnam zatwierdzić zmiany jeśli nikogo za nią nie zatrudniam, przydzielam nauczycielom godziny ponadwymiarowe. Czy mam ją wykazywać w aneksie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania do chwili obecnej pracuje na dwa pełne etaty w szkole podstawowej i szkole ponad gimnazjalnej ze wskazaniem naszej szkoły ponad gimnazjalnej jako główne miejsce zatrudnienia. Po zaopiniowaniu arkusza na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 10.04.2017r. w głównym miejscu pracy, gdzie miała przydzielony pełny etat, oświadczeniem z dnia 11.04.2017r. zmieniła podstawowe miejsce pracy z naszej jednostki na szkołę podstawową, nie przedkładając zgody na dodatkowe zatrudnienie. Nadmieniam, że posiedzenie Rady Pedagogicznej w szkole podstawowej odbyło się w dniu 11.04.2017r., gdzie wyżej wymienionej nauczycielce także został przydzielony pełny etat. W związku z powyższym dyrektor szkoły ponad gimnazjalnej wystąpił z pismem do dyrektora szkoły podstawowej o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie tej nauczycielki. Dyrektor nie wyraził zgody na dodatkowe zatrudnienie, w wyniku czego, ze względu na nie możliwą dyspozycyjność nauczyciela zostały wprowadzone zmiany do arkusza (bez przydziału godzin dla tego nauczyciela) i ponownie uruchomione procedury związane z jego tworzeniem. Czy decyzja dyrektora była prawnie słuszna i jaką postawę prawną przyjąć przy wypowiedzeniu stosunku pracy temu nauczycielowi?
- Proszę o informację dotyczącą zatrudnionego nauczyciela na umowę o pracę, który jest oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa ZNP.
Nauczyciel ten pobiera u nas wynagrodzenie, z tytułu umowy o pracę i z chwilą rozpoczęcia strajku nie wiemy czy należy dokonać potrąceń z jego wynagrodzenia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe