Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły prywatnej, w której - w ramach pełnienia swojej funkcji mam niewiele do powiedzenia, gdyż o WSZYSTKIM decyduje Organ Prowadzący. Ponoszę pełną odpowiedzialność związaną ze swoim stanowiskiem, lecz nie mogę podejmować decyzji związanych z tą odpowiedzialnością. W związku z powyższym - proszę o wskazanie przepisów "nakazujących" - również w ramach WDN - szkolenie nauczycieli w związku z reformą Systemu Oświaty, nowej Podstawy Programowej itp.Zarząd Spółki prowadzącej szkołę wykupił dyrektorowi , czyli mnie - dostęp do Państwa panelu jako wyczerpanie wszystkich obowiązków wobec WDN. Bardzo proszę o wskazanie przepisów zobowiązujących Organ Prowadzący do zorganizowania szkoleń w ramach WDN - szczególnie w kwestii obecnej reformy. Na moje prośby odnośnie potrzeby zorganizowania i opłacenia szkoleń choćby w zakresie nowej podstawy programowej - Zarząd odpowiedział : " Niech nauczyciele czytają w internecie". Czy zatem istnieją przepisy, które bezdyskusyjnie zobowiązują Organ Prowadzący do zorganizowania szkoleń związanych z aktualną reformą ? Zaznaczam - w bieżącym roku szkolnym Organ Prowadzący opłacił jedynie szkolenia BHP oraz z Pierwszej pomocy - i żadnych innych.
Zakres obowiązków organów szkoły niepublicznej (organu prowadzącego, dyrektora) określa statut tej szkoły (art. 84 ust. 2 pkt 3 UoSO). W szkole niepublicznej nie obowiązuje przepis art. 7 ust. 2 pkt 4 KN, który nakazuje tylko dyrektorowi publicznej szkoły zapewnienie pomocy nauczycielom w realizacji ich zadań i ich doskonaleniu zawodowym. Przepisy rozdziału 8 UoSO i rozdziału 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 w zakresie dotyczącym szkół niepublicznych oraz przepisy ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 nie nakazują dyrektorowi, ani organowi prowadzącemu organizowania doskonalenia zawodowego dla nauczycieli w związku z reformą oświaty. Podobnie obowiązku organizowania i finansowania takich szkoleń dla nauczycieli nie nakładają na organ prowadzący przepisy art. 102 i n. KP. Zgodnie zaś z art. 91b ust. 2 w zw. z art. 6 pkt 3 KN nauczyciel ma obowiązek dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego. Nauczyciele, dla których ze środków organu prowadzącego nie zostały zorganizowane szkolenia w związku z reformą oświaty, mają obowiązek uzupełnić wiedzę we własnym zakresie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który pracuje w szkole na stanowisku n-la techniki - pełen etat może zostać zatrudniony na umowę zlecenia na stanowisku bhp-owca ??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w sprawie ustalenia, jakie pensum godzin powinien mieć nauczyciel przedszkola uczący w grupie mieszanej 5 i 6 latków : 22/22 czy 25/25?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel dyplomowany (zatrudniony na podstawie mianowania), który ukończył studia magisterskie na kierunku zootechnika od 1 września 2017r. będzie posiadał kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej biologii (dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony)? Nauczyciel ten rozpoczął pracę w szkole w 1994 r. jako nauczyciel biologii.; 2. Czy nauczyciel mianowany (zatrudniony na podstawie mianowania), który ukończył studia magisterskie na kierunku pedagogika ze specjalnością animator i menedżer kultury oraz posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie oligofrenopedagogiki od 1 września 2017r. będzie mógł być nadal zatrudniony (dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony) na stanowisku nauczyciela wspomagającego?; 3. Czy nauczyciel kontraktowy, który ukończył studia magisterskie na kierunku ekonomia i posiada dyplom ukończenia studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej od 1 września 2017r. będzie mógł być w dalszym ciągu zatrudniony na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej(dot. szkoły, w której nauczyciel jest aktualnie zatrudniony)?; 4. Czy nauczyciel opisany w punkcie 3. po ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie edukacji wczesnoszkolnej będzie miał kwalifikacje do pracy w klasach I-III, czy konieczne jest ukończenie przez niego studiów min. na poziomie licencjatu?
- Czy dyrektor szkoły, który udaje się na urlop dla poratowania zdrowia, podczas tego urlopu otrzymuje pełne dotychczasowe uposażenie (czyli łącznie z dodatkami funkcyjnym, motywacyjnym i stażowym), czy jedynie uposażenie należne nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu? Proszę o wskazanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 4 lipca 1975 r do 30 czerwca 1976 roku odbywałem służbę wojskową - zaraz po ukończeniu studiów. Po ukończeniu służby wojskowej podjąłem pracę w szkole z pierwszym dniem roku szkolnego 1976/77 tj. 23 sierpnia 1976 r. Czy w tym przypadku służba wojskowa zalicza się do stażu pracy i nagrody jubileuszowej w 2015 r.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe