Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej od 01.09.2019 r., która ma siedzibę główną i dwie lokalizacje dodatkowe. Zajęcia dydaktyczno - wychowawcze odbywają się we wszystkich trzech budynkach w sumie mam 11 oddziałów klas I-VIII i 3 oddziały przedszkolne. W tamtych budynkach dodatkowych wyznaczyłam moich zastępców podczas rady pedagogicznej. Jak prawnie uregulować ich stanowiska? Czy powinnam mieć zastępców w tamtych szkołach i kto ich powołuje (ja czy organ prowadzący)? Jaki powinien być ich zakres obowiązków?
Na podstawie art. 68 ust. 1 i 5 oraz art. 69 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. dyrektor kieruje szkołą, jest przełożonym służbowym pracowników szkoły oraz jest przewodniczącym rady pedagogicznej. W ramach tych kompetencji może wyznaczyć zastępców czasowo wykonujących określone zadania i ustalić ich zakres, ale pod warunkiem, że statut danej szkoły jednocześnie nakłada na nauczycieli obowiązek przyjęcia takiej funkcji i jej realizowania w ramach zadań statutowych (art. 98 ust. 1 pkt 12, art. 7 ust. 1 oraz art. 42 ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.) lub co najmniej regulamin rady pedagogicznej uchwalony przez ten organ przewiduje wyznaczanie zastępcy przewodniczącego rady pedagogicznej przez dyrektora spośród grona organu (art. 73 ust. 2 PO). W braku takich zapisów nauczyciel mógłby uzależnić wykonywanie dodatkowych zadań służbowych poleconych przez dyrektora, do których nie zobowiązują go obowiązujące przepisy i wewnętrzne regulacje szkoły, od przyznania dodatkowego wynagrodzenia albo też odmówić ich wykonania. Organ prowadzący wyznacza zastępcę dyrektora wyłącznie na czas jego nieobecności, natomiast w razie jednoczesnego odbywania rady pedagogicznej w różnych miejscach, gdy w jednym z nich jest obecny dyrektor, taka sytuacja nie zachodzi (art. 68 ust. 9 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi, który jest bibliotekarzem, w nowym roku szkolnym przydzielono 3/4 etatu biblioteki i 1/4 etatu na stanowisku wychowawcy w świetlicy szkolnej. Czy dyrektor szkoły ma obowiązek wręczenia nauczycielowi wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy związanego ze zmianą zakresu czynności? Zaznaczam, że nauczyciel posiada kwalifikacje opiekuńczo-wychowawcze i do wykonywania zawodu bibliotekarza.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik na dzień 10.11.2015r. otrzymuje wysługę lat w wysokości 17%, w dniu 10.11.2015r. dostarczył świadectwo pracy z innego zakładu pracy i po przeliczeniu stażu pracy -staż będzie wynosił 21 lat 10 m-cy i 10 dni. W związku z tym dodatek za wysługę lat zmieni się na 20 %. Czy pracownik ma teraz prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony na 14/18 etatu przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.08.2012r. (z powodu ciąży). W związku z organizacją roku szkolnego w arkuszu organizacyjnym nastąpiła zmiana wymiaru na 11/18 etatu - można od 1.09.2013 r. Czy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć porozumienie o zmianie wymiaru etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Witam
Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii urlopu wypoczynkowego kadry kierowniczej:
Zastępca Dyrektora planuje zakończyć pełnienie funkcji kierowniczej z dniem 31 sierpnia i od 01 września pracować na stanowisku nauczyciela (w tej samej szkole). W dniem 01 stycznia nabywa prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego, które wykorzysta do 31 sierpnia. Na stanowisku nauczyciela prawo do urlopu nabędzie z dniem 01 stycznia następnego roku kalendarzowego.
Czy powyższe założenia są zgodne z przepisami prawa?
Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe