Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły podstawowej i moje pytanie brzmi: Czy jest przepis zabraniający przyznania zapomogi świątecznej wszystkim pracownikom (zgodnie z kryterium dochodowym) jednego dnia lub jak przyznać pracownikom pomoc świąteczną zgodnie z prawem, jak ją nazwać?
Pod pojęciem "działalność socjalna" Ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych przewiduje usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Zgodnie z powyższą ustawą, zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie, uzależniając ich przyznawanie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
To zatem od pracodawcy zależy na jakie cele mogą zostać przeznaczone środki Funduszu. Nie muszą to być wszystkie z wyżej podanych, muszą jedynie mieścić się w ich zakresie. Pomoc świąteczna może być przyznana w formie rzeczowej jak i finansowej - gotówka, bony świąteczne, paczki. Nazwa takiego świadczenia to np. "pomoc materialna - rzeczowa w postaci bonów, paczek" lub "pomoc materialna - finansowa".
Żadne przepisy nie zakazują przyznania takiej pomocy w tym samym terminie wszystkim pracownikom, inaczej nie miałoby sensu przyznawanie np. paczek, bonów świątecznych czy tzw. "wczasów pod gruszą".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zadałam pytanie: Czy w przedszkolu niepublicznym nauczyciel kontraktowy może mieć większe wynagrodzenie niż podaje ustawa? Czy to większe wynagrodzenie może w całości być sfinansowane z dotacji?
Otrzymałam odpowiedź: może mieć wyższe wynagrodzenie, które musi zostać sfinansowane ze środków obrotowych i funduszu wynagrodzeń. Nie może zostać sfinansowane z dotacji, chyba że jest to część oświatowa subwencji ogólnej.
Czy mogę prosić o wyjaśnienie tej odpowiedzi? Dotacja - czyli chodziło mi o subwencję oświatową jaką placówka niepubliczna otrzymuje co miesiąc na dziecko z Urzędu Miasta. Czy z tego może być w całości pokryte wyższe wynagrodzenie n-la kontraktowego niż przewiduje ustawa czyli np. 3000 brutto? Z tego co czytałam to w niepublicznym przedszkolu nauczyciel może mieć wynagrodzenie wyższe ale nieprzekraczające 150% wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Proszę o bardziej szczegółowe wyjaśnienie tej odpowiedzi, ponieważ nie jest ona dla mnie zrozumiała.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce przejść do naszej szkoły, udał się do Pani dyrektor swojej placówki i ją o tym poinformował. Ona odpowiedziała, że się nie zgadza i nie rozwiąże umowy za porozumieniem stron, bo ma umowę na czas nieokreślony i powinien to zrobić do końca maja. Jeśli tego nie zrobił (wypowiedzenie złożył wczoraj) musi pracować przez kolejny rok szkolny. Czy jest to zgodne z prawem? Co powinien zrobić w tym wypadku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownikowi obsługi zmarł w marcu bliski członek rodziny, w związku z tym przysługują mu 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracownik nie wybrał tych dwóch dni, gdyż nie było takiej potrzeby, ponieważ z powodu zawieszenia działalności placówek oświatowych nie musiał być w pracy w dniach, kiedy trzeba było załatwiać sprawy pogrzebowe i kiedy odbył się pogrzeb. Czy pracownik musi wykorzystywać urlop okolicznościowy, jeśli nie chce? Czy może wykorzystać urlop okolicznościowy na sprawy niezwiązane z samym wydarzeniem? Czy jest jakiś termin po wydarzeniu, po jakim pracownik nie może już wykorzystać urlopu okolicznościowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela logopedy. specjalności: logopedia może pracować jako nauczyciel logopeda w szkole i przedszkolu? W rozporządzeniu jest mowa o studiach wyższych z logopedii. W porównaniu z poprzednim rozporządzeniem (Dz. z 2015 r. poz. 1264) zniknęło wyjaśnienie sformułowania studia wyższe w tym rozporządzeniu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wprowadzeniem zmian w umowach o pracę dla nauczycieli szkół niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej czy dyrektor szkoły może mieć nadal pracować na umowę zlecenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe