Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły od roku. Poprzednia dyrektorka jest oddelegowana do pracy w strukturach samorządowych. Uczyła matematyki. W szkole mam zatrudnione trzy nauczycielki matematyki - jedną na zastępstwo, a dwie na czas nieokreślony; wszystkie są dyplomowane. Każda z nich pracuje na pełnych etatach w innych placówkach. Chciałabym unormować sytuację nauczania matematyki i zatrudnić jedną matematyczkę chociaż na zastępstwo, ale na pełny etat. Jak rozwiązać umowy z obecnymi nauczycielkami?
Rozumiem, że wszystkie trzy nauczycielki nie mają u Pani pełnego etatu. Takie umowy można rozwiązać na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela:
"Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem."
W wypowiedzeniu należy dokładnie określić przyczyny rozwiązania stosunku pracy. Proszę dokładnie przeanalizować sytuację kadrową w szkole przed podjęciem decyzji o zwolnieniach, np. czy nie doprowadzi to do sytuacji, w której dwie panie stracą pracę, a trzecia będzie miała etat + nadgodziny. W takim przypadku panie wygrają ewentualną sprawę w sądzie pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od dnia 3 marca 2014 r.do 28 marca 2014 r. zatrudniłam nauczyciela przedmiotów zawodowych w pełnym wymiarze na kursie dokształcającym dla młodzieży za stawkę 1513 zł. Jest to również główne miejsce pracy tego nauczyciela zawodu. Czy muszę wyrównać do stawki 1680 zł? To jest obecnie najniższe wynagrodzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam nauczyciela na podstawie Kodeksu Pracy. Zgodnie z artykułem 162 - "część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych". Nauczyciel jednak ze względów osobistych, chciałby jeszcze ten urlop rozbić i wykorzystać w dwóch częściach, po tygodniu, w różnych terminach. Czy jest taka możliwość?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik zatrudniony na stanowisku pomoc nauczyciela na podstawie kodeksu pracy od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. nabywa prawo do 13 pensji za rok 2017 jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim od 05.04.2017 r. do 19.06.2017 r. w związku z ciążą, oraz na urlopie macierzyńskim od 20.06.2017 r. do 30.06.2017 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel oddziału zerowego w szkole podstawowej będzie miał dzieci 5- i 6-letnie - przewaga dzieci 5-letnich - jakie powinien mieć pensum 22 czy 25 (organ prowadzący chce podwyższyć na 25 tłumacząc, że Karta N-la mówi o dzieciach 6-letnich w zerówce).
- Czy instytucja odwołania z urlopu dotyczy również urlopu na żądanie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe