Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem małej szkoły podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie. Po zmianach zasad rekrutacji jesteśmy zobowiązani do prowadzenia naboru dzieci zgodnie z nową ustawą. Jak prowadzić rekrutację, gdy szkoła nie posiada ustalonego obwodu, nabór zaś dotyczy około 10-15 uczniów?
Nowe zasady naboru mają zastosowanie również do szkół podstawowych prowadzonych przez osoby prawne (np. stowarzyszenia) inne niż jednostki samorządu terytorialnego. W tym przypadku szkoła powinna przeprowadzić rekrutację na podstawie kryteriów właściwych odpowiednio dla etapu pierwszego i drugiego dla szkół z wyznaczonym obwodem. Należy pominąć kryteria związane z miejscem zamieszkania w obwodzie szkoły.
Obecnie obowiązują przepisy przejściowe
Zasady przyjmowania do szkół podstawowych na rok szkolny 2014/2015 i 2015/2016 są określone w ustawie o systemie oświaty i w przepisach przejściowych ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, które w znacznej mierze powtarzają dotychczasowe rozwiązania i tylko częściowo wprowadzają nowe zasady.
Na wolne miejsca można rekrutować kandydatów zamieszkałych poza obwodem
Zgodnie z art. 8 ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw kandydaci na uczniów szkół podstawowych zamieszkujący poza ich obwodami, będą mogli zostać przyjęci w roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016, jeśli szkoły będą dysponowały wolnymi miejscami, na zasadach określonych w statutach upublicznionych przez dyrektora do końca lutego 2014 r. i 2015 r., w których podano:
- kryteria naboru,
- terminy postępowania rekrutacyjnego,
- wymagane dokumenty,
- terminy składania dokumentów,
- sposób przeliczania punktów.
Warto zapoznać się z uzasadnieniem do ustawy rekrutacyjnej umieszczonym na dole. Tam opisane są zasady wraz ze wskazaniem przepisów przejściowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co według nowej podstawy programowej uczeń powinien wiedzieć na poszczególne stopnie? Czy jest to uregulowane przepisami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Słuchacz w szkole dla dorosłych w systemie zaocznym złożył podanie do dyrektora szkoły w sprawie zgłoszenia go do ubezpieczania zdrowotnego. Uzasadnia, że nie może być ubezpieczony przy rodzicach. Czy szkoła dla dorosłych w systemie zaocznym powinna w takim przypadku zgłosić słuchacza do ubezpieczenia? Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna i jakie dokumenty szkoła powinna wypełnić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS mamy paragraf przeznaczenie funduszu i punkt w sprawie dofinansowania wypoczynku organizowanego dla dzieci przez rodzinę we własnym zakresie. Czy wedle najnowszych przepisów może być w regulaminie zakładowym taki zapis i czy mogą korzystać też z tego dzieci pracowników? Cz fundusz socjalny jest tylko przeznaczony na świadczenia dla pracowików?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka jest podstawa prawna uchylenia uchwały rady pedagogicznej w sprawie przeniesienia ucznia do klasy równoległej?
Rada pedagogiczna chce podjąć nową uchwałę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel wystąpił o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia 16.01.2013 r. Dyrektor zgodnie z orzeczeniem lekarskim udzielił mu urlopu w terminie 25.02 do 30.06.2013 r.
15.04.2013 r. nauczyciel zwrócił się z ponowną prośbą o wydłużenie tego urlopu od 1.07.2013 r. do 24.02.2014 r., do swojego pisma dołączył zaświadczenie lekarskie zawierające ww. termin, które nie jest orzeczeniem lekarskim. Czy w tej sytuacji istnieje możliwość wydłużenia urlopu? Na jaką podstawę prawną należy się powołać i do jakiego organu nauczyciel może się odwołać, w jakim terminie przy odmowie. Czy wystarczy podać przy odmowie art 73 ust 8 KN. Proszę o szybką informację, dziękuję.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe