Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jakie warunki muszą spełnić studia podyplomowe, aby dawały prawo do nauczania przedmiotu? Nauczyciel dyplomowany, polonista ukończył studia podyplomowe z informatyki. W wykazie zajęć tych studiów nie ma dydaktyki informatyki. Czy ma prawo do nauczania tego przedmiotu?
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Zgodnie z jego zapisami, przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela na studiach podyplomowych może być prowadzone m.in. w zakresie przygotowania do nauczania kolejnego przedmiotu (prowadzenia zajęć). Rozporządzenie określa to jako 4 moduł kształcenia oraz zawiera jego charakterystykę (obowiązkowe elementy):
1. Przygotowanie merytoryczne obejmuje kształcenie w zakresie niezbędnym do realizacji treści kształcenia zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie danego przedmiotu (rodzaju zajęć) i etapu edukacyjnego lub etapów edukacyjnych albo w podstawie programowej kształcenia w zawodzie. Efekty kształcenia w tym zakresie, po uwzględnieniu przygotowania uzyskanego w wyniku wcześniej ukończonych studiów, powinny być takie same jak dla modułu 1.
2. Dydaktyka przedmiotu (rodzaju zajęć) obejmuje przygotowanie w zakresie dydaktyki (metodyki nauczania) określonego przedmiotu (rodzaju zajęć) na danym etapie edukacyjnym lub etapach edukacyjnych.
3. Celem praktyki jest gromadzenie doświadczeń związanych z pracą dydaktyczno-wychowawczą nauczyciela i konfrontowanie nabytej wiedzy z zakresu dydaktyki (metodyki nauczania) przedmiotu (rodzaju zajęć) z rzeczywistością pedagogiczną w działaniu praktycznym. Praktyka odbywa się równolegle z realizacją komponentu 2 tego modułu. Praktyka odbywa się, w zależności od etapu edukacyjnego, którego dotyczy kształcenie, w szkole lub placówce realizującej kształcenie na danym etapie edukacyjnym lub etapach edukacyjnych.
Komponenty modułu powinny stanowić integralną całość zaprojektowaną tak, aby wiedza teoretyczna stanowiła podstawę do nabywania praktycznych umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi urodzonemu w 1976r należy zaliczyć do stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rodziców w charakterze domownika od 24.12.1992r do 01.09. 2000r. W tym okresie nauczycielka kształciła się w szkole średniej i na studiach dziennych dojeżdżając codziennie do szkół z domu rodzinnego ok. 55 km. Pracownik potwierdził lata pracy w gospodarstwie odpowiednimi dokumentami. Obecny staż pracy wynosi 17 lat i 8 miesięcy po doliczeniu wyniósłby 25 lat i 8 miesięcy. Czy w tym wypadku należy nauczycielce wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy i ewentualnie wyrównać nagrodę za 20 lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce przejść do naszej szkoły, udał się do Pani dyrektor swojej placówki i ją o tym poinformował. Ona odpowiedziała, że się nie zgadza i nie rozwiąże umowy za porozumieniem stron, bo ma umowę na czas nieokreślony i powinien to zrobić do końca maja. Jeśli tego nie zrobił (wypowiedzenie złożył wczoraj) musi pracować przez kolejny rok szkolny. Czy jest to zgodne z prawem? Co powinien zrobić w tym wypadku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela który złożył dokumenty odnośnie urlopu dla poratowania zdrowia na okres 1.09.2016 do 1.09.2017 łącznie na 12 miesięcy. Czy dzień 1.09.2017 też się wlicza, bo na orzeczeniu lekarskim jest data 1.09.2016-31.08.2017 i jest nieścisłość między orzeczeniem lekarskim, a wnioskiem nauczyciela. Spełnia wymogi art. 73 KN muszę sprawdzić jedynie art . 73 ust 2 czy ma uprawnienia emerytalne (jakie warunki puszą być spełnione). Drugi ważny problem czy takiemu nauczycielowi będącemu na urlopie dla poratowania zdrowia można zmniejszyć wymiar czasu pracy od 1.09.2017 ze względu na mniejszą liczbę oddziałów i do kiedy ma być wręczone pismo (jaka jest podstawa prawna) jest to nauczyciel zatrudniony przez mianowanie na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 stycznia 2024 r. chcę przenieść kilku nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej do liceum ogólnokształcącego mieszczących się w tym samym budynku i mających tego samego dyrektora. W jaki sposób zrobić to zgodnie z prawem, co umieścić w piśmie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wykładnię prawną. Nauczycielka jest zatrudniona w naszym gimnazjum od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. na 14/18. Nasze gimnazjum jest jej drugim zakładem pracy, tzn nie jesteśmy dla niej szkołą macierzystą. W następnym roku szkolnym jesteśmy przekształceni w ośmioklasową Szkołę Podstawową. Nauczycielka od 1 września 2017 r. nie zostanie zatrudniona, o czym została poinformowana na piśmie.
W ubiegłym tygodniu przekazała mi informację ustną (nie otrzymałam zaświadczenia lekarskiego), że jest w ciąży i że poród jest planowany na listopad. Mając na uwadze powyższe, czy należy z nauczycielką przedłużyć umowę do czasu porodu jeżeli nie jest to jej podstawowe miejsce pracy, a umowa wygasa w sierpniu ? Czy powinnam ją sama poprosić o zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe