Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) dyrektorzy publicznych szkół podstawowych kontrolują...

PORADA PRAWNA

20 lutego 2022 Prawo oświatowe

Jakie kroki powinni podjąć wychowawca oraz dyrektor szkoły w stosunku do rodziców dziecko klasy I, które opuściło w pierwszym semestrze ponad 50% zajęć szkolnych? Nowy semestr rozpoczął się już od nieobecności dziecka w szkole. Matka nie odbiera telefonów albo tłumaczy, że dziecko często choruje (nie ma zaświadczeń lekarskich, nie chce skorzystać z możliwości nauczania indywidualnego). Dziecko ma trudności w nauce spowodowane wysoką absencją.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) dyrektorzy publicznych szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół. Zgodnie z art. 42 ust. 1 Prawa oświatowego niespełnianie obowiązku szkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W świetle ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 479) w egzekucji biorą udział:
1) wierzyciel – podmiot uprawniony do żądania wykonania obowiązku (art. 1a pkt 13);
2) organ egzekucyjny – organ uprawniony do stosowania określonych w ustawie środków, służących wykonaniu obowiązków o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym (art. 1a pkt 7);
3) zobowiązany – podmiot, który nie wykonał w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym (art. 1a pkt 20).

Stosownie do z art. 15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przed wszczęciem egzekucji administracyjnej wierzyciel (dyrektor szkoły) powinien przesłać zobowiązanemu (rodzicom) pisemne upomnienie zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia tego upomnienia.

Jeśli upomnienie okaże się nieskuteczne, dyrektor szkoły wystawia, na podstawie art. 26 ww. ustawy, tytuł wykonawczy według wzoru TW-2, stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 12 stycznia 2021 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej (Dz. U. poz. 176). Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, tytuł wykonawczy i dowód upomnienia dyrektor szkoły przesyła odpowiednio wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta (organowi egzekucyjnemu). Organ egzekucyjny prowadzi postępowanie i kończy je wydaniem postanowienia o nałożeniu grzywny.

Podkreślenia wymaga, że dyrektor szkoły jest zobowiązany do podjęcia kroków przewidzianych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w sytuacji, gdy zostanie przekroczony limit absencji wskazany w art. 42 Prawa oświatowego. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT