Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Żaden obowiązujący przepis, a w szczególności ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., ani rozporządzenia Ministra Edukacji...

PORADA PRAWNA

10 października 2019 Prawo oświatowe

Jakie formy pomocy w świetle prawa oświatowego przysługują uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na afazję ruchową?

Żaden obowiązujący przepis, a w szczególności ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., ani rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578) nie określa, jakie formy pomocy przysługują dziecku z jakimś konkretnym rodzajem niepełnosprawności, z uwagi na bardzo indywidualne potrzeby każdego dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z zaleceniami poradni, zawartymi w orzeczeniu, które placówka ma obowiązek w pełni realizować (§ 5 pkt 1 ww. rozporządzenia). Konkretne formy pomocy i rodzaj zajęć niezbędnych do ich realizacji dla danego dziecka ustala zespół nauczycieli i specjalistów w indywidualnym programie edukacyjno – terapeutycznym, a na jego podstawie dyrektor wyznacza program zajęć i specjalistów je realizujących (§ 6 ust. 1 – 5, § 7 ust. 8 - 10 ww. rozporządzenia). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT