Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Najpierw zmiana nazwy przedszkola powinna zostać wprowadzona poprzez zmianę aktu założycielskiego w tym zakresie (art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo...

PORADA PRAWNA

23 marca 2020 Prawo oświatowe

Jaka jest procedura zmiany kategorii przedszkola z ogólnodostępnego na terapeutyczne? Czy są limity jeśli chodzi o liczebność dzieci z autyzmem na jedną grupę?

Najpierw zmiana nazwy przedszkola powinna zostać wprowadzona poprzez zmianę aktu założycielskiego w tym zakresie (art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.). Konieczna jest zmiana statutu przedszkola w zakresie postanowień dotyczących rodzaju przedszkola z ogólnodostępnego na integracyjne lub specjalne, uwzględnienie zadań oraz organizacji przedszkola integracyjnego lub specjalnego oraz zamieszczenie w nazwie przedszkola określenia „specjalne” lub „integracyjne” (ustawodawca nie operuje rodzajem placówki „terapeutycznej”), zgodnie z nową treścią aktu założycielskiego - art. 102 ust. 1 pkt 1, 3 i 9 PO, § 1 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502). Oddział dla dzieci z autyzmem w placówce specjalnej nie może liczyć więcej niż 4 uczniów, a w integracyjnej – 20 dzieci, w tym nie więcej niż 5 dzieci niepełnosprawnych - § 6 ust. 1 i ust. 5 pkt 1 ww. rozporządzenia. Ponadto w przypadku przedszkola specjalnego konieczne jest zatrudnienie nauczycieli z kwalifikacjami do pracy w placówce specjalnej, zaś w przypadku przedszkola integracyjnego – zatrudnienie tzw. nauczycieli wspomagających, zgodnie z § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) oraz § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT