Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaka jest podstawa prawna nadawania zbliżenia przedmiotu nauczycielowi historii do nauczania wos-u i do kiedy dyrektor nadaje takie zbliżenie w przypadku gdy nauczyciel uczy tego przedmiotu?
W aktualnym stanie prawnym nie ma już możliwości stwierdzenia zbliżenia kierunku studiów ukończonych przez nauczyciela z innym przedmiotem, którego miałby nauczać. Do dnia 31 sierpnia 2009 r. stwierdzenia takiego zbliżenia mógł dokonać dyrektor szkoły na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U. z 2002 r. Nr 155, poz. 1288 z późn. zm. Nauczyciel, którego kwalifikacje zostały uznane za zbliżone, zachował je od dnia 1 września 2019 r. na gruncie § 28 aktualnie jeszcze obowiązującego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U. z 2015 r., poz. 1264. Jeśli więc nauczyciel nie otrzymał decyzji dyrektora przed dniem 1.09.2009 r. lub przed tym dniem absolwent historii nie uczył WOS-u, aktualnie przydzielenie jemu godzin WOS byłoby możliwe wyłącznie po stwierdzeniu przez dyrektora na podstawie informacji na dyplomie oraz wpisów w indeksie nauczyciela, że program studiów na kierunku historia obejmował także treści nauczane na WOS w danej szkole (§ 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka szkoły ponadgimnazjalnej, zatrudniona w pełnym wymiarze godzin, w maju i czerwcu (po odejściu klas maturalnych) będzie realizować 10 godzin zajęć dydaktycznych tygodniowo. Zgodnie z art.35 K.N. 64 godziny ponadwymiarowe wypracowane we wcześniejszym okresie zostały zaliczone jako uzupełnienie etatu w maju i czerwcu. Czy należy się ich zwrot w sytuacji gdy nauczycielka w maju będzie przebywać na zwolnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy prowadzenie zajęć z języka obcego można powierzyć na zasadzie umowy szkole językowej, a zajęć z muzyki komercyjnej szkole muzycznej? Jeśli tak, czy osoby prowadzące takie zajęcia muszą mieć uprawnienia pedagogiczne do prowadzenia zajęć w danym typie szkoły?
- Nauczyciel zdał egzamin na mianowanego w sierpniu.Od kiedy należy im się podwyżka? Jaka jest podstawa prawna?
- Nauczycielowi powierzono funkcję pełnienia obowiązków dyrektora szkoły do końca lutego 2020 r.
Do kiedy nauczyciel powinien poinformować organ prowadzący, że nie będzie ubiegał się o piastowanie takiego stanowiska?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przypadek 1
1. Jaki jest czas na uprawomocnienie wyroku sądu pracy?
2. Kiedy należy przywrócić nauczyciela do pracy jeśli wyrok nakazujący to jest z 22 marca 2013 r. jeszcze nieprawomocny, a na uzasadnienie trzeba czekać 30 dni?
3. Jakie działania należy podjąć, aby zamiast przywrócenia do pracy wypłacić odszkodowanie i rozstać się z nauczycielem konfliktowym?
4. Czy można wnioskować o wcześniejsze uzasadnienie wyroku (organizacja pracy na nowy rok szkolny - uciekają terminy)
5. Jakiej treści przygotować pismo potwierdzające przywrócenie nauczyciela do pracy?
6. Czy okres pozostawania bez pracy zostaje uznany jako świadczenie pracy?
7.Co z urlopem, czy przysługuje pomimo tego że nie świadczył pracy od września 2012 r. do chwili obecnej?
Ten n-el gdy wróci ma 16/18 etatu obecnie i tak nie ma dla niego całego etatu, a sąd i tak go przywrócił. Jest to nauczyciel mianowany urodzony 31.03.1956 r. świadczy pracę od 15.09.1979 r. do chwili obecnej, w tym od 29.04.1980 do 09.07.1982 r. odbywał służbę wojskową, nie korzystał ze zwolnień lekarskich i innych nieobecności.
Czy na dzień 31.08.2013 r. będzie objęty ochroną przedemerytalną? (do wcześniejszej emerytury z art 88 KN zabrakło mu ok pół roku pracy). Nie wiem czy sąd uznał, że był w okresie ochronnym?
Przypadek 2
8. W organizacji pracy w roku 2013/14, mam tylko 12 godzin dla nauczyciela mianowanego objętego ochroną związkową (ubywa 1 oddział). Jeśli nie zgodzi się na zmniejszenie etatu i ZNP nie wyda pozytywnej opinii, co zrobić jeśli nie ma godzin?
Proszę o pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe