Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przypadek 1 1. Jaki jest czas na uprawomocnienie wyroku sądu pracy? 2. Kiedy należy przywrócić nauczyciela do pracy jeśli wyrok nakazujący to jest z 22 marca 2013 r. jeszcze nieprawomocny, a na uzasadnienie trzeba czekać 30 dni? 3. Jakie działania należy podjąć, aby zamiast przywrócenia do pracy wypłacić odszkodowanie i rozstać się z nauczycielem konfliktowym? 4. Czy można wnioskować o wcześniejsze uzasadnienie wyroku (organizacja pracy na nowy rok szkolny - uciekają terminy) 5. Jakiej treści przygotować pismo potwierdzające przywrócenie nauczyciela do pracy? 6. Czy okres pozostawania bez pracy zostaje uznany jako świadczenie pracy? 7.Co z urlopem, czy przysługuje pomimo tego że nie świadczył pracy od września 2012 r. do chwili obecnej? Ten n-el gdy wróci ma 16/18 etatu obecnie i tak nie ma dla niego całego etatu, a sąd i tak go przywrócił. Jest to nauczyciel mianowany urodzony 31.03.1956 r. świadczy pracę od 15.09.1979 r. do chwili obecnej, w tym od 29.04.1980 do 09.07.1982 r. odbywał służbę wojskową, nie korzystał ze zwolnień lekarskich i innych nieobecności. Czy na dzień 31.08.2013 r. będzie objęty ochroną przedemerytalną? (do wcześniejszej emerytury z art 88 KN zabrakło mu ok pół roku pracy). Nie wiem czy sąd uznał, że był w okresie ochronnym? Przypadek 2 8. W organizacji pracy w roku 2013/14, mam tylko 12 godzin dla nauczyciela mianowanego objętego ochroną związkową (ubywa 1 oddział). Jeśli nie zgodzi się na zmniejszenie etatu i ZNP nie wyda pozytywnej opinii, co zrobić jeśli nie ma godzin? Proszę o pomoc.
1. Uprawomocnienie:
Wyrok sądu I instancji - 2 tygodnie, pod warunkiem, że nie było apelacji.
Wyrok sądu II instancji - z chwilą jego wydania.
2. Przywrócenie do pracy następuje na mocy tylko prawomocnego wyroku. Trzeba czekać na uprawomocnienie. Jeżeli nie będzie apelacji - 2 tygodnie po dostarczeniu uzasadnienia; jeżeli będzie apelacja - dopiero wyrok sądu apelacyjnego.
3. Nie ma możliwości wypłacenia odszkodowania zamiast przywrócenia do pracy. Przywrócenie jest orzeczone wyrokiem sądowym i pracodawca musi pracownika przyjąć. Takiej zamiany roszczenia można dokonać jeszcze podczas rozprawy sądowej, proponując ugodę.
4. Teoretycznie wnioskować można, ale...
Art. 329 kodeksu postępowania cywilnego:
Uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a gdy wniosek taki nie był zgłoszony – od dnia zaskarżenia wyroku lub wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni.
5. Przywrócenie do pracy nie wymaga żadnych dodatkowych pism (chyba, że informację do działu finansowego). Od przywracanego pracownika należy wziąć pismo o gotowości do pracy lub samemu sporządzić notatkę służbową z przeprowadzonej rozmowy o terminie powrotu i umieścić w aktach osobowych, zaraz za wyrokiem sądu o przywróceniu do pracy.
6. Sąd może przyznać przywróconemu pracownikowi wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy:
- maksymalnie za dwa miesiące pozostawania bez pracy lub za miesiąc, gdy wypowiedzenie wynosiło trzy miesiące;
- nie więcej niż za trzy miesiące i nie mniej niż za miesiąc, gdy zwolnienie nastapiło bez wypowiedzenia.
Tylko te okresy wliczają się do czasu pracy. Pozostały okres pozostawania bez pracy nie wlicza się do stażu, ale nie pociąga za sobą utraty uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia, np. jeżeli w przyszłości będziemy chcieli zwolnić pracownika, to okres ten należy wliczyć do okresu uwzględnianego przy obliczaniu wypowiedzenia albo wysokości odprawy pieniężnej dla zwolnionego. (art. 51.1 kodeksu pracy).
7. Za okres pozostawania bez pracy nie przysługuje urlop wypoczynkowy (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 marca 2006 r. I PK 144/05: "Pracownik przywrócony do pracy orzeczeniem sądu nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego za okres pozostawania bez pracy określony w art. 51 § 1 k.p.").
Jeżeli nauczyciel nie nabył prawa do emerytury nauczycielskiej, to ze swoim wiekiem nie podlega ochronie przedemerytalnej. Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wiek emerytalny mężczyzn urodzonych po dniu 30 września 1953 r. wynosi co najmniej 67 lat.
8. Nauczyciela objętego ochroną związkową, niestety, nie można zwolnić ani zmniejszyć mu wymiaru godzin bez zgody jego samego lub zarządu związku. Jeżeli nie ma dla niego godzin, i trzeba będzie mu płacić za cały etat, a on może być do dyspozycji dyrektora (prace zlecone w ramach godzin wynikających z zadań statutowych szkoły). Można też dzięki takiemu nauczycielowi wydłużyć godziny pracy świetlicy szkolnej, oczywiście w porozumieniu z organem prowadzącym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel, na dzień przed rozpoczęciem ferii zimowych złamał nogę i uzyskał 2-miesięczne zwolnienie lekarskie. 1. Czy w takim przypadku przysługuje nauczycielowi urlop za okres ferii zimowych, w czasie których przebywał na zwolnieniu? 2. Jeżeli tak, to w jakim terminie powinien zwrócić się do dyrektora szkoły z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu? 3. W jakim terminie dyrektor powinien udzielić nauczycielowi urlopu?
- Witam serdecznie!
Proszę o podanie odpowiedzi na pytanie, czy dyrektor szkoły może otrzymać wynagrodzenie za godziny doraźne przepracowane za innego nauczyciela przebywającego na zwolnieniu lekarskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z połączeniem szkoły podstawowej i gimnazjum w zespół edukacyjny kto ma wręczyć nauczycielom informację o zmianie pracodawcy (zespół edukacyjny)? Stary dyrektor, czy wójt?
Czy w w/w informacji powinno być umieszczone miejsce wykonywania pracy jako szkoła podstawowa i i gimnazjum?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dwóch nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania w lipcu 2014 r. zwróciło się z wnioskiem do dyrektora szkoły o obniżenie wymiaru etatu na jeden rok szkolny. Czy nauczyciele tracą status mianowania? Jaką formę zastosować przy zmianie warunków zatrudnienia: porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia czy aneks?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam -pytanie dotyczy ZFŚS - czy pracownik zatrudniony na czas roku szkolnego na 3/40 opieka nad dowozem jest uprawniony do takich samych kwot np. zapomogi świątecznej jak pracownik na pełnym etacie ,czy można to uregulować zapisem w naszym regulaminie ZFŚS . Proszę o odpowiedź.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe