Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jaką datę należy wpisać do arkusza ocen i na świadectwie uczniowi, który nie przyszedł na egzamin poprawkowy i nie dostarczył usprawiedliwienia?
Egzamin poprawkowy się nie odbył, ponieważ uczeń nie stawił się i nie usprawiedliwił nieobecności. W związku z tym w arkuszu ocen należy w miejscu przeznaczonym na informacje o egzaminach wstawić poziomą kreskę, ponieważ zaplanowany termin egzaminu nie stanowi podstawy wpisów w dokumentacji (§ 17 ust. 3 i 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, Dz.U. z 2019 r., poz. 1700 ze zm.). Według załączników do ww. rozporządzenia, w arkuszu ocen wpisuje się datę uchwały rady pedagogicznej dotyczącej promowania albo niepromowania albo uchwałę rady pedagogicznej dotyczącą ukończenia albo nieukończenia szkoły. Należy więc podać datę uchwały, jaką rzeczywiście podjęła rada pedagogiczna w odniesieniu do danego ucznia (np. o niepromowaniu, gdy podjęto ją przed planowanym terminem egzaminu poprawkowego).
Zgodnie z § 17 ust. 6 ww. rozporządzenia, jako datę wydania świadectwa szkolnego przyjmuje się datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Nie zachodzi sytuacja wymieniona w § 17 ust. 7 ww. rozporządzenia, w której uczeń przystąpił do egzaminu poprawkowego i po tym terminie rada pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie wyników promocji ucznia, która mogłaby stanowić podstawę wpisu w dokumentacji. W związku z tym jako datę wydania świadectwa promocyjnego należy wpisać ostatni dzień zajęć dydaktycznych. Z kolei nie wydaje się świadectwa w ostatniej klasie szkoły, ponieważ nie potwierdza się świadectwem nieukończenia szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaki dokument określa podział na grupy na zajęciach praktycznych? Ilu maksymalnie uczniów może liczyć grupa? Chodzi o zajęcia praktyczne odbywające się w Centrum Kształcenia Praktycznego w ramach praktycznej nauki zawodu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel będący na emeryturze pracowniczej, a zatrudniony w szkole jako nauczyciel religii na 9/18 etatu pedagogicznego, ma prawo do nagrody jubileuszowej (35-lecie)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie zadania służące uczniom (polegające na realizowaniu dydaktycznej i opiekuńczej funkcji placówki) powinny być zapisane w statucie, aby wicedyrektor ds. finansowych (będący jednocześnie organem prowadzącym przedszkole publiczne) mógł otrzymywać wynagrodzenie pokrywane z dotacji oświatowej? Jeśli ma nienormowany czas pracy, czy taka informacja powinna być zapisana w statucie, czy w innej dokumentacji pracowniczej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła prowadząca dziennik elektroniczny może zgodnie z rozp. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji prowadzić w nim zajęcia specjalistyczne, tworząc odpowiednie grupy zajęciowe w dzienniku?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Słuchacz kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik rolnik ma zdane obie kwalifikacje w tym zawodzie, nie ma ukończonej szkoły średniej więc nie ma tytułu technika rolnika, czy ukończenie kursu kompetencji ogólnych w wymiarze godzin obejmującą podstawę programową dla Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych nada mu takie kwalifikacje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe