Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak zatrudnić nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego na zastępstwo w ciągu roku szkolnego (od 1 marca br.)?
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje. W świetle ww. przepisu do podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela są niezbędne kwalifikacje oraz przygotowania pedagogiczne, przy czym nie są to tożsame wymogi. Przepis art. 10 Karty Nauczyciela określa przypadki, w którym jest możliwe zatrudnienie osoby bez kwalifikacji lub osoby bez przygotowania pedagogicznego, jednakże są to odrębne przypadki. Stosownie do art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. Z przepisu wynika, że warunkiem zatrudnienia osoby bez przygotowania pedagogicznego jest zobowiązanie tej osoby do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. Możliwość odbywania stażu otwiera się jedynie na początku roku szkolnego – staż powinien się rozpocząć najpóźniej w terminie 14 dni od rozpoczęcia roku szkolnego. Oznacza to, że w trakcie roku szkolnego nie można zatrudnić osoby nieposiadającej przygotowania pedagogicznego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole podstawowej można zatrudnić nauczyciela do prowadzenia zajęć języka ukraińskiego (jako języka dodatkowego nauczanego jako języka mniejszości narodowej), jeśli ma on: - przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej (edukacja wczesnoszkolna); - zaświadczenie wydane przez organizację mniejszości narodowej potwierdzające znajomość ww. języka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka znajdująca się w stanie nieczynnym zwróciła się z prośba o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dniem 23 lutego i wypłatę odprawy. Czy dyrektor może się na to zgodzić i czy może wypłacić taką odprawę? Powodem prośby nauczycielki jest decyzja o przejściu na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazanie, czy istnieje jakaś podstawa prawna, która wymaga, by nauczyciel potwierdził swoją parafką odbiór (tudzież uzyskanie) pisma z wysokością dodatku motywacyjnego przyznawanego na konkretny okres? Obecnie podpisane przez dyrektora szkoły pisma przekazuję nauczycielom i na jednym egzemplarzu muszę potwierdzić odbiór i następnie chowam pismo do akt osobowych. Czy mogę schować do akt pismo bez parafki nauczyciela (nie będzie to wykroczeniem w razie kontroli z kuratorium czy PIP)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany w maju br. chce złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31 sierpnia. Znalazł inną pracę w miejscu zamieszkania. Czy posiadacie Państwo druk wzór rozwiązania takiej umowy. Czy na podaniu nauczyciela wystarczy adnotacja dyrektora, iż wyraża zgodę. Czy nauczycielowi temu należy się świadczenie urlopowe za rok szkolny 2015/16. Czy jeszcze jakieś inne odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny od 01.09.2013 będzie otrzymywała dotychczasowe wynagrodzenie zasadniczy czy w razie podwyżki tego wynagrodzenia z dniem 01.09.2013, wynagrodzenie po podwyżce. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe