Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawnie wygląda sytuacja nauczyciela, któremu wręczono ograniczenie na kolejny rok szkolny na podstawie projektu arkusza organizacyjnego zatwierdzonego przez organ prowadzący (wyraził na nie zgodę), po zakończonym naborze okazało się, że stworzono jedną klasę mniej i wymiar ograniczenia jest większy. Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Ograniczenie wymiaru godzin, w przypadku nauczycieli mianowanych, następuje z końcem maja, za 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Jeżeli nauczyciel wyraził na to zgodę na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela, to tyle godzin powinien otrzymać od 1 września. Jest to bowiem wypowiedzenie warunków pracy i płacy, tyle że dotyczące tylko nauczycieli mianowanych i powinno zawierać liczbę oferowanych godzin pracy, na które nauczyciel musi wyrazić zgodę.
W opisanym przypadku istnieją dwa rozwiązania: porozumienie z nauczycielem na większe ograniczenie godzin lub odpowiednie zmiany w pierwszym aneksie do projektu organizacyjnego - zmiana planów nauczania, przydziału godzin dyrektorskich (pod warunkiem, że nie spowoduje to zmniejszenia etatów innych nauczycieli) albo wniosek do organu prowadzącego o przydzielenie dodatkowych godzin na zajęcia, które mógłby nauczyciel prowadzić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Kto w szkole określa zakres obowiązków pracownika wykonującego zadania z zakresu zamówień publicznych? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Nauczyciel dyplomowany z 38 letnim stażem pracy( 60 lat życia) zapytał czy zwolni dyrektor z dniem 30 kwietnia br. i przyjmie na pół etatu od 1 maja br. Twierdzi, że finansowo będzie dla niego najlepiej. Jaka przysługuje odprawa 3 miesięczna przysługująca emerytom czy z art.20 tj razem 3+6, Jest dobrym nauczycielem i chciałbym, aby dalej pracował. Moim zdaniem jeśli zatrudnię to tylko odprawa 3 miesięczna. Argumentem przemawiającym za 9 miesięczna odprawą jest prawdopodobieństwo, że jeden oddział uczniów będzie mniej z uwagi na niż wśród młodzieży ponadgimnazjalnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powtarzam moje pytanie: " Witam. Kto odpowiada za stan czystości w kuchni prowadzonej przez ajenta? Czy szkoła powinna kontrolować stan kuchni? Proszę o podstawę prawną." oraz Państwa odpowiedź: "Wynajmując ajentowi pomieszczenia szkolne w celu prowadzenia jego działalności, szkoła nie prowadzi już własnej stołówki. Nie ma zatem żadnego obowiązku kontrolowania stanu kuchni. Odpowiedzialnym za stan czystości jest teraz ajent, który prowadzi tam swoją działalność na podstawie umowy podpisanej z dyrektorem szkoły. To tak samo, jak w przypadku wynajmowania pomieszczeń szkolnych w celu prowadzenia przez osobę z zewnątrz sklepiku. Za jakość produktów tam sprzedawanych oraz stan czystości odpowiada osoba wynajmująca i prowadząca działalność. Instytucją, która może kontrolować punkty gastronomiczne jest sanepid. " Dostaliśmy zalecenia z Organu Prow, by kontrolować sklepiki szkolne, mimo, że są wynajmowane przez ajentów. W związku z tym proszę ponownie o podanie podstawy prawnej Państwa odpowiedzi na moje pytanie.
- Nauczycielka dnia 30 czerwca 2017 r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od dnia 14 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2018 r. (do dnia 13 września urlop wypoczynkowy uzupełniający). Dyrektor udzielił UW na podst. art. 186 Kodeksu Pracy na wyżej wymieniony okres. Pracownica dnia 12 września 2017 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z tym urlop został przesunięty o 7 dni i rozpoczął się od dnia 21 września 2017 r. Dnia 26 lutego 2018 r. nauczycielka przebywająca na UW dostarczyła zwolnienie lekarskie na okres od 26.02.2018 r. do dnia 12.03.2018 r. z kodem B. Poinformowana, że zwolnienie lekarskie nie będzie rozliczane ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym do końca sierpnia, odpowiedziała że właśnie przerywa ten urlop. Dnia 28 lutego 2018 r. dostarczyła pisemny wniosek, że na podst. art. 186 3 ust1 KP zwraca się z prośbą o przerwanie urlopu wychowawczego i przywrócenie do pracy.
Dyrektor szkoły odpisał, że nie wyraża zgody na przerwanie wyżej wymienionego urlopu. W odpowiedzi powołał się na art. 67b pkt 2 KN, dodając że „nagłe przerwanie urlopu wychowawczego znacznie by zaburzyło organizację pracy szkoły”.
Poinformował również nauczycielkę, że jest zatrudniona z KN i obowiązują ją w pierwszej kolejności zapisy KN.
Czy dużym błędem jest pisanie decyzji na przyznanie UW powołując się na zapisy KP pomijając KN, a w drugiej decyzji dotyczącej nie wyrażenia zgody na przerwanie UW tylko na zapisy KN.?
Czy w tej sytuacji nauczyciel może udać się do Sądu Pracy, aby dochodzić swoich racji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zmianami w KN od 1.09. 2018 r. można w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie zatrudniać nauczycieli na umowę -zlecenie (w szkole nie obowiązuje KN tylko KP)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe