Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak prawidłowo wyliczyć okres urlopu wychowawczego. Interesuje mnie zapis, iż urlop wychowawczy udzielany jest na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego w którym dziecko kończy 6 ok życia. Pracownica urodziła dziecko 11.02.2013 r. dnia 26 sierpnia 2016 r złożyła wniosek o urlop wychowawczy na 35 miesięcy. Do kiedy może wziąć urlop wychowawczy jak prawidłowo wyliczyć dzień i miesiąc zakończenia urlopu wychowawczego?
W opisanym przypadku nalezy wziąć pod uwagę następujące zasady udzielania urlopu wychowawczego:
- wymiar urlopu - do 36 miesięcy, z czego 35 należne jednemu rodzicowi,
- okres, na który urlop może zostać udzielony - nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.
Powyższe oznacza, że pracownica może wykorzystać do 35 miesięcy urlopu wychowawczego udzielanego jednorazowo lub w częściach najpóźniej do końca 2019 roku (11 lutego 2019 r. jej dziecko ukończy 6 rok zycia). Nie oznacza to, że wymiar urlopu wydłuzy się do 31.12.2019 r. Jest to jedynie data końcowa, do której pracownica może korzystać z urlopu.
W pytaniu nie podano od kiedy pracownica chce przejść na urlop (wniosek składany jest w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu). Jezeli pierwszym dniem urlopu byłby 1 września 2016 r., to od tego dnia należy policzyć 35 miesięcy (czyli do 31.07.2019 r.).
Termin zakończenia urlopu wychowawczego mieści się zatem w możliwym terminie, tj. do końca roku 2019 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka pracująca w przedszkolu popełniła przestępstwo umyślne jazda pod wpływem alkoholu). Od 1.03 .2018 r zostanie przesunięta na stanowisko woźnej, gdyż tak pracowała wcześniej. W październiku 2017 r. rozpoczęła studia podyplomowe, które zostały jej dofinansowane przez dyrektora placówki w styczniu 2018 r. Czy nauczycielka powinna te pieniądze zwrócić ?
- Proszę o podanie podstawy prawnej do zaliczenia stażu pracy dla pracownika obsługi na podstawie świadectw pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron w 2014 roku. Od września pracuje na czasowe umowy o prace na 11/18, 10/18. Powiedział, że pracuje w innej szkole. W październiku zwrócił się z prośbą o wypłacenie nagrody jubileuszowej za 30 lat pracy twierdząc, iż pracuje w dwóch szkołach nie ogranicza jego prawa do nagrody tylko do jednego stosunku pracy. W 2014 na umowie czasowej został pomniejszony staż pracy wyliczony na podstawie dostarczonych podwójnych świadectw pracy, Nauczyciel podpisał umowę z wysługą 9%. Nie miał zastrzeżeń. Czy należy się nagrodę i na podstawie czego? Jak odpisać nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który nabył prawa emerytalne można wypłacić odprawę emerytalną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia w związku z koniecznością zwolnienia tego n-la ze względu na zmniejszającą się ilość oddziałów spowodowaną reformą edukacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole jako nauczyciel może bez zgody dyrektora pojechać z uczniami na mecz Legii? (jest to w sobota lub niedziela w godzinach wieczornych). Czy dyrektor w takim przypadku ponosi odpowiedzialność za niezapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa przez nauczyciela ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe