Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak odpisać rodzicowi, który prosi o odpowiedź prawną czy ubezpieczenie NW jest obowiązkowe i na jakiej podstawie pobrane zostały pieniądze na NW?
Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów – w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm) – nie ma statusu ubezpieczenia obowiązkowego.
Żaden przepis Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (z późn. zm.) nie nakazuje zawierania umowy jakiegokolwiek ubezpieczenia, w tym oczywiście ubezpieczenia NNW, co oznacza, że składki są dobrowolne.
Jedyne rozsądne wyjście w tej sytuacji to staranne i rzetelne wyjaśnienie, dlaczego warto opłacić jednorazową składkę roczną.
Uczniowie są codzienie narażeni na różne zdarzenia, a wypadek powodujący kontuzje może przydarzyć się każdemu, zwłaszcza dzieciom (często na zajęciach wf, na przerwach). Warto więc wykupić polisę od nieszczęśliwych wypadków, która gwarantuje otrzymanie świadczenia zarówno z tytułu doznanych drobnych kontuzji, jak i poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z organu prowadzącego otrzymujemy wykaz dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły. Niektóre z nich mieszkają poza obwodem, nawet za granicą. Czy dzieci te umieszczamy w księdze ewidencji i czy monitorujemy spełnianie przez nie obowiązku szkolnego? Jak wskazują przepisy, w dokumentacji ucznia wpisujemy adres zamieszkania. Również dzieci, które mieszkają w obwodzie naszej szkoły i realizują obowiązek szkolny w naszej szkole, mają inny adres zameldowania i tam wpisane są w wykazach z jednostek samorządowych. Szkoły podległe tym samorządom proszą o potwierdzanie realizacji obowiązku szkolnego tych dzieci. Jak prawidłowo prowadzić dokumentację, aby była zgodna z przepisami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację możliwości przyjęcia do niepublicznej szkoły sportowej ucznia, który dotychczas w macierzystej placówce uczy się w szóstej klasie choć rocznikowo przynależy do klasy piątej. Matka od nowego roku szkolnego chciałaby, by ponownie rozpoczął edukację z klasą szóstą, chłopiec rozpoczął edukację za granicą, następnie kontynuuje w Polsce.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z rozporządzeniem MEN w spr. BHP w szkole, o wypadku ucznia należny zawiadomić między innymi organ prowadzący szkołę i radę rodziców. Proszę o podpowiedź, jakie informacje powinno zawierać takie zawiadomienie (ewentualnie o wzór zawiadomienia).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ile tygodni liczy rok szkolny 2011/12?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry. Czy rodzic może przebywać w oddziale przedszkolnym ze swoim dzieckiem 4 letnim mającym problemy adaptacyjne (zdarza się często że dziecko jest agresywne). Jak się do tego mają Standardy Ochrony Nieletnich, czy dyrektor ma obowiązek sprawdzenia tego rodzica pod kątem niekaralności. Bardzo proszę o szybką odpowiedź gdyż rodzic przebywa w oddziale przedszkolnym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe