Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ile tygodni liczy rok szkolny 2011/12?
W zależności od tego, ile dni wolnych szkoła ustaliła na podstawie Rozporządzenia MEN z 5.10.10 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (zmieniające rozporządzenie z 18.04.2002 r.) w 1-wszym lub/i w 2-im okresie oraz w zależności od tego, o jakim województwie jest mowa (inne terminy podziału roku szkolnego na 2 okresy z powodu ferii zimowych) może być np. 18 + 19 tygodni. Pełnych tygodni nauki może też być np. 17 i 18 (w zależności od typu szkoły). Wówczas - jeśli jest to szkoła podstawowa oraz gimnazjum - nauczyciele pracują po 2 godziny w tygodniu, natomiast w szkołach ponadgimnazjalnych - po 1 godzinie w tygodniu.
Należy także wziąć pod uwagę fakt, że szkoła może w różny sposób dzielić rok szkolny na okresy, na co pozwala i wskazuje rozporządzenie o ramowych statutach, dlatego szkoły mogą mieć różną ilość tygotni w okresach (p. zapisy w statucie szkoły).
Dla nauczyciela zatrudnionego w wymiarze 1/3 etatu w szkole podstawowej i gimnazjum:
1) 45 min * 2 *1/3 = 30 minut w tygodniu - jeśli pracuje godzinę dydaktyczną,
2) 60 min * 2 *1/3 = 40 minut w tygodniu - jeśli pracuje godzinę zegarową (biblioteka, świetlica, zajęcia specjalistyczne, np. rewalidacyjne).
Podstawa prawna:
Art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.).
Art. 42. 2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka (nauczyciel kontraktowy, obecnie początkujący) przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. 15 listopada 2022 r. otrzymała decyzją ZUS rentę na dwa lata. Nauczycielka po rozmowie ze mną powiedziała, że nie podpisze żadnego porozumienia rozwiązującego stosunek pracy. Czy w takim razie mogę rozwiązać z nią umowę powołując się na art. 27 pkt 3 Karty Nauczyciela z dniem dzisiejszym (bo dzisiaj otrzymałam od nauczycielki decyzję ZUS z datą wystawienia 15 listopada 2022 r., do tego czasu miała nieobecność usprawiedliwioną niepłatną), czy powinnam z nią rozwiązać stosunek pracy? Czy obejmuje mnie jakiś okres wypowiedzenia? Czy nauczycielce należy się odprawa pieniężna jeżeli to ja wypowiadam jej umowę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Osoba, która kilkanaście lat temu zwolniła się i przeszła na świadczenia po zmarłym mążu teraz złożyła wniosek o objęcie jej świadzczeniami ZFŚS. Jej ostatnim zakładem pracy było przedszkole, które teraz jest z zespole szkół, do którekgo złożyła podanie. Czy szkoła ma obowiązek objąć taką osobę świadczniami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniałam nauczyciela w okresie od 11 września 2023 r. do 13 października 2023 r. na stanowisku doradcy zawodowego. Omyłkowo zostało mu błędnie przypisane pensum – 18 zamiast 22. W związku z powyższym nauczycielowi wypłacono wyższe wynagrodzenie niż powinien otrzymać. Po wykryciu pomyłki nauczyciel wyraził zgodę na zwrot nadpłaconych środków. Jak powinno wyglądać od strony formalnej poprawienie powyższego błędu? Jak powinien brzmieć zapis, z którego jasno będzie wynikać, że nauczyciel we wskazanym okresie był zatrudniony i wynagradzany zgodnie z pensum 22 jako doradca zawodowy w szkole podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi należy zapłacić za nadgodziny w sytuacji, gdy nie jest to święto ustawowe, a jest to dzień wolny od zajęć edukacyjnych, jak np. 14 października lub 6 dni, według Karty Nauczyciela, w ciągu roku szkolnego wolnych od zajęć edukacyjnych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę odpowiedzieć na pytania po jakim czasie możemy zniszczyć? - deklaracje kontynuacji pobytu; - wnioski osób przyjętych; - wnioski osób nie przyjętych; - umowy przyjęcia. Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe