Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak należy prawidłowo rozliczyć wypowiedzenie umowy o pracę? Pracownik złożył wypowiedzenie w dniu 17 maja 2021 r. Czy należy liczyć 3 miesiące od 1 dnia następnego miesiąca czyli 01.06.2021 (zaznaczam, iż pracownik przepracował powyżej 6 miesięcy – czyli przysługuje mu 3-miesięczne wypowiedzenie).
Zgodnie z art. 36 § 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320, okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej (a więc także dłużej niż) 6 miesięcy; 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Jeśli więc pracownik był zatrudniony dłużej niż 6 miesięcy ale mniej niż 3 lata, to obowiązuje go 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Na podstawie art. 30 § 21 KP, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Wypowiedzenie umowy o pracę złożone 17 maja 2021 r. biegnie od tego dnia i upłynie 30 czerwca 2021 r. przy 1-miesięcznym okresie wypowiedzenia oraz 31 sierpnia 2021 r. przy 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia, a więc gdy pracownik był zatrudniony 3 lata lub dłużej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można obniżyć pensum nauczycielowi będącemu prezesem ogniska?
- W takcie wakacji nauczyciele szkoły, w której mają główne miejsce pracy złożyli wnioski o dodatkowe zatrudnienie w innej szkole w określonej liczbie godzin. Odpowiedź na wyżej wymienione wnioski została udzielona przez szkołę w dniu 31.08.2017 r.. Proszę o pomoc gdzie mamy umieścić dokumentacje na temat wniosku i odpowiedzi, czy teczka akt osobowych danego nauczyciela jest właściwym miejscem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na podstawie mianowania w wygaszanym gimnazjum. Nauczycielka od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r. przebywa na urlopie zdrowotnym Od 01.09.2018 r. została przeniesiona w stan nieczynny, który kończy się z dniem 28.02.2018 r. i jednocześnie zbiega się z urlopem dla poratowania zdrowia (od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r.).
Nauczycielka wniosła sprawę do Sądu Pracy o ustalenie, że oświadczenie pracodawcy o przeniesienie w stan nieczynny jest bezskuteczne. Sprawa na dzień 12.02.2018 r. nie została rozstrzygnięta. W związku z kończącym się urlopem dla poratowania zdrowia (26.02.2018 r.), w dniu 12.02.2018 r. nauczycielka wystąpiła do dyrektora z pisemną prośbą o skierowanie na badania kontrolne. Czy w obecnej sytuacji, zgodnie z art. 73 ust. 6, dyrektor powinien skierować nauczycielkę na badania kontrolne, pozostają dwa dni tj. 27, 28.02.2018 r. od zakończenia urlopu zdrowotnego do zakończenia stanu nieczynnego, czy dopiero po rozstrzygnięciu sprawy przez Sąd (jeżeli zostanie uchylone oświadczenie pracodawcy o przeniesieniu nauczycielki w stan nieczynny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kwestii zaświadczenia o niekaralności, czy w przypadku ponownego zatrudnienia w tej samej szkole jest niezbędne doniesienie zaświadczenia o niekaralności: 1. brak przerwy w zatrudnieniu, jest rozwiązanie stosunku pracy 31.08.2014r i nawiązanie 01.09.2014r.; 2. przerwa w zatrudnieniu 5 dni; 3. przerwa w zatrudnieniu 2 miesiące.
- Dzień dobry.
Proszę o informację jak powinien postąpić dyrektor szkoły w następującej sytuacji. Brakuje w szkole nauczycieli religii. Dwie nauczycielki zatrudnione obecnie w szkole (edukacja wczesnoszkolna, świetlica) są w trakcie studiów podyplomowych teologicznych (ukończony I rok). Obie nauczycielki otrzymały misję do nauczania religii w szkole od Biskupa. Formalnie jednak nie posiadają kwalifikacji. Kurator jednak wydaje zgodę na ZATRUDNIENIE bez kwalifikacji. W tym przypadku nie może wydać takiej zgody, gdyż nauczycielki są już zatrudnione w tej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe