Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Gmina zawarła umowy z osobami pełniącymi funkcje nauczycieli w szkole podstawowej. W ramach tych umów zleceń zleceniobiorcy świadczą usługi edukacyjne w tej szkole, obejmujące przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I - III w ramach projektu POKL: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne prowadzi pedagog z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej posiadający uprawnienia do gimnastyki korekcyjnej. Czy zakres czynności zleceniobiorców a więc nauczycieli zatrudnionych w szkole , określonych w awartych umowach cywilnoprawnych jest taki sam lub choćby rodzajowo podobny, jak zakres czynności wynikający z umów o pracę? Ta informacja jest niezbędna w kwestii ustalenia czy zleceniobiorcy - nauczyciele w ramach umów zleceń wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy czyli szkołą podstawową.
http://www.pokl.sbrr.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=18&artykul=1121&akcja=artykul
IZ PO KL wydała kompleksowe wyjasnienia w sprawie zatrudniania nauczycieli w projektach edukacyjnych realizowanych w ramach Kapitału Ludzkiego, m.in.:
Przepisy Karty Nauczyciela określają m.in. maksymalne tygodniowe normy czasu pracy nauczycieli oraz zadania, które nauczyciel jest zobowiązany realizować w ramach obowiązującego go czasu pracy. Karta Nauczyciela - w przeciwieństwie do Kodeksu pracy - nie przewiduje możliwości wykonywania pracy w ramach godzin nadliczbowych, jak również nie przewiduje odrębnego wynagrodzenia z tego tytułu. Ponadto w ramach stosunku pracy zawartego na podstawie Karty Nauczyciela nauczyciel nie może zostać zobowiązany do wykonywania innych czynności niż przewidziane w art. 42 ust. 2 ww. ustawy oraz pracować w wymiarze przekraczającym 40 godzin na tydzień. W świetle powyższych ustaleń Instytucja Zarządzająca PO KL stwierdza, że w sytuacji, gdy zadania powierzone nauczycielowi w ramach realizowanego projektu PO KL wykraczają poza zakres zadań określony w art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela i poza czas pracy regulowany Kartą Nauczyciela (i w związku z powyższym nie ma prawnej możliwości realizowania ich w ramach stosunku pracy), zawarcie z danym nauczycielem umowy cywilnoprawnej na realizację zadań w ramach projektu - co do zasady - nie oznacza obejścia przepisów Karta Nauczyciela.
Wszystkie wymienione zajęcia szkoła realizuje w ramach swoich zadań. Zakres czynności tych nauczycieli jest zatem zbliżony do zakresu czynności wynikającego z umów zleceń.
Jeżeli jednak nauczyciele zatrudnieni w szkole nie mogą realizować dodatkowych zadań z powodu wyczerpania tygodniowego czasu pracy, to mimo zbliżonego rodzaju zajęć, mogą być zatrudnieni w ramach projektu na umowę zlecenie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Odchodząc na emeryturę 15. 08. 2017 r. sierpnia czy przysługuje nagroda jubileuszowa, którą nabywam 17 lipca 2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W wyniku pewnych błędów nagroda jubileuszowa dla nauczyciela za 25 lat pracy, która powinna być wypłacona 31.08.2012r. została wypłacona 15.09.2015r. Po przedstawieniu wszystkich świadectw pracy w dn.18.10.2016r powinna być wypłacona nagroda za 30 lat pracy. Czy mogę wystąpić o wypłatę w całości czy zachowany będzie termin pomiędzy wypłatami nagród. Poproszę o podanie podstawy prawnej.
- Pracownik był zatrudniony od 15.10.1981 r. do 31.03.1987 r. oraz od 01.09.1988 r. do 08.04.1990 r. na stanowisku palacza centralnego ogrzewania.
W sezonie zimowym pracował jako palacz c.o. natomiast w sezonie letnim wykonywał obowiązki konserwatora.
Czy za okres zimowy za ww. lata można zaliczyć pracę w szczególnych warunkach na podstawie Wykazu A Dział XIV pkt. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 07.02.1983 r. (Dz.U. Nr 8 poz. 43) oraz Załącznik Nr 4 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.08.2005 r. (Dz.U. Nr 146 poz. 1222)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie (ponowne) nauczyciela mianowanego po przejściu na emeryturę. Czy dyrektor może zatrudnić od 1 września nauczyciela mianowanego (który z dniem 29 sierpnia chce przejść na emeryturę), na czas określony do końca roku szkolnego (a nie zajęć dydaktycznych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole pracuje psycholog za zgodą kuratora oświaty. Ile przysługuje mu urlopu wypoczynkowego jeśli zatrudniony jest na 11/22 etatu od 01.09.2023 r. do 31.08.2024 r. prowadząc zajęcia 3 razy w tygodniu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe