Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziecko w klasie I SP ma w orzeczeniu przyznanego asystenta osoby niepełnosprawnej. Organ Prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie. Czy takiego asystenta zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, czy można zatrudnić go na umowę zlecenie?
Generalnie szkoły nie zatrudniają asystentów osób niepełnosprawnych. Jest to bowiem usługa udzielana przez pomoc społeczną na podstawie Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Jeżeli jednak organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie takiej osoby przez szkołę i swoje obowiązki pełnić ona będzie jedynie w związku z przebywaniem dziecka w szkole, to wykonywana praca będzie spełniała warunki stosunku pracy i konieczna będzie umowa o pracę.
Kodeks pracy:
Art. 22 § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
art. 22 § 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole podstawowej specjalnej, w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, musi być zatrudniony doradca zawodowy i trzeba organizować dodatkowe zajęcia z doradztwa w klasach VII i VIII oraz w szkole przysposabiającej do pracy? Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba realizująca doradztwo? Jaki jest wymiar godzinowy takich zajęć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany z dniem 29.09.2020 r. przeszedł na emeryturę. Od 30.09.2020 roku został ponownie zatrudniony w szkole na czas określony (od 30.09.2020 do 31.08.2021) w niepełnym wymiarze etatu.
Aktualnie emeryt domaga się aby od 01.09.2021 zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony.
1. Czy z nauczycielem, który posiada uprawnienia emeryta można zawrzeć umowę na czas nieokreślony?
2. Jaki musi być minimalny wymiar etatu na umowie na czas nieokreślony? (czy są jakieś wytyczne dla emerytów.)
3. Czy w związku z rozwiązaniem umowy na czas nieokreślony nauczycielowi z uprawnieniami emeryta przysługuje jakaś odprawa?
4. Nauczyciel odchodząc pobrał nagrodę jubileuszową (35 lecie). Czy pracując w szkole jeszcze pięć lat w niepełnym wymiarze będzie mu się należała nagroda jubileuszowa – 40 lecie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku nauczyciela informatyki z dniem 31.05.2018 wręczono ograniczenie etatu do 1/2 z braku ilości godzin. W okresie wypowiedzenie ilość uczniów w klasach informatycznych się zwiększyła i powstał podział na grupy zajęć z informatyki, a tym samym zwiększenie ilości godzin, która pozwala zatrudnić nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. Dyrektor chce cofnąć wręczone wypowiedzenie. Jak zrobić to skutecznie i zgodnie z obowiązującym prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne po 180 dniach zwolnienia lekarskiego? Czy powinnam skierować go na badania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia rozpoczynają się 3 września. Jakie konsekwencje będzie miało wskazanie w umowie o pracę, że dniem rozpoczęcia pracy jest 3 września 2018 r. , a jakie gdy będzie to 1 września 2018 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe