Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dziecko (urodzone w 2018 r.) uczęszczało do przedszkola od listopada 2022 r., rodzice złożyli kartę kontynuowania edukacji przedszkolnej w roku szkolny 2023/2024. Rodzic dziecka jest artystą cyrkowym i nie ma stałego miejsca pracy, dziecko przemieszcza się wraz z rodzicem. W konsekwencji czego dziecko nie uczęszczałoby do przedszkola przez ok 7 miesięcy. Czy przedszkole ma prawo skreślić dziecko z listy uczniów, czy rodzic powinien złożyć wniosek o zawieszenie przedszkola na te kilka miesięcy. Jak to prawnie uregulować?
Na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 13ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.), statut publicznego przedszkola określa prawa i obowiązki dzieci, w tym przypadki, w których dyrektor przedszkola może skreślić dziecko z listy uczniów. Należy zapoznać się ze statutem konkretnego przedszkola, czy jeśli wystąpi jakaś konkretna liczba nieobecności to czy wtedy będzie możliwe skreślenie z listy uczniów. Wątpliwe, by statut przewidywał taką możliwość na podstawie zapowiedzi nieobecności dziecka. Po spełnieniu przesłanek statutowych, dyrektor będzie mógł wydać decyzję administracyjną o skreśleniu dziecka, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej (art. 68 ust. 2 uPo). Natomiast przepisy nie znają instytucji "zawieszenia przedszkola" przez rodzica. Takie działanie jest niedopuszczalne. Rodzic mógłby jedynie z własnej inicjatywy złożyć pisemny wniosek o skreślenie dziecka z listy dzieci, natomiast nie ma takiego obowiązku (art. 68 ust. 4 uPo).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczniowi przydzielone zostało nauczanie indywidualne w domu z uwagi na chorobę nowotworową. Z uwagi na zabiegi lekcje nie mogą odbywać się w dni nauki i w związku z tym nauczyciele w soboty własnym samochodem jadą 35 km do domu ucznia. Jeden z nauczycieli zapytał kiedy odbierze wolne za przepracowane soboty w domu ucznia. Dodam, że szkoła pracuje od poniedziałku do piątku. Pytanie dotyczy ucznia LO w klasie maturalnej. Generalnie nauczyciele mają dużo godzin ponadwymiarowych i w dni nauki nawet jeśli uczeń jest w domu to jest to dużo godzin i przekładają je na sobotę.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w lipcu odszedł na emeryturę. Po wakacjach ponownie podjął pracę w innej szkole. Z której szkoły powinien pobierać zapomogę zdrowotną (nie chodzi o zapomogę z Funduszu socjalnego lecz z funduszu zdrowotnego). Czy sam sobie wybiera szkołę, z której chce pobierać zapomogę?
- Chciałabym się dowiedzieć na jakiej podstawie mogę wypowiedzieć pracę nauczycielowi kontraktowemu, z którym poprzednia pani dyrektor zawarła umowę na czas nieokreślony na 9 godzin, a który pracę pełnoetatową świadczy w innej placówce oświatowej w innej gminie? Proszę także odpowiedzieć, czy temu nauczycielowi przysługuje prawo do odprawy pieniężnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Właściciele niepublicznego przedszkola (dyrektor i zarazem nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz wicedyrektor i nauczyciel języka angielskiego), którego organem prowadzącym jest spółka z o.o., są zatrudnieni przez spółkę nie mają umowy o pracę, tylko zatrudnia ich spółka, a co za tym idzie, nie opłacamy składki ZUS itp. Działamy jako spółka (jesteśmy członkami zarządu), czy w tym wypadku możemy pobierać wynagrodzenie z dotacji z urzędu miasta?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy na świadectwie szkolnym w przypadku, gdy decyzją rodziców uczeń nie uczęszczał na lekcje religii/ etyki wpisujemy: "nie uczęszczał" czy "zwolniony"?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe