Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Działalność socjalna w firmie ma na celu pomoc pracownikom w formach, zasadach i kwotach zawartych w regulaminie ZFŚS. Wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem polityki socjalnej w firmie uzgodnione powinny być z funkcjonującą organizacją związkową. Na mocy art. 8 ust. 2 i 3 ustawy o ZFŚS oraz art. 27 ust. 1 i 2 oraz art. 30 ustawy o związkach zawodowych pracodawca ma obowiązek uzgadniania treści zapisów wewnętrznego regulaminu ZFŚS oraz planu wydatków zaplanowanych na dany rok. Szczegółowy opis form pomocy, zasady i warunki korzystania ze środków socjalnych pracodawca zawiera w regulaminie ZFŚS oznacza to, ze każda kwestia powinna być szczegółowo omówiona z funkcjonującymi w organizacji związkami zawodowymi, aby regulamin został w pełni przez nie zaakceptowany. Podobny proces dotyczy akceptacji planów wydatków na dany rok. W szkole jest tylko 2 pracowników należących do związków zawodowych. Zatrudniam 68 pracowników. Czy w tej sytuacji również roczny plan finansowy muszę uzgadniać ze związkami?
Na podstawie art. 27 ust. 2 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, Dz. U. z 2015 r., poz.1881 przyznawanie pracownikom świadczeń z ZFŚS dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową lub międzyzakładową organizacją związkową. Związek zawodowy nie ma statusu organizacji zakładowej, skoro zrzesza u danego pracodawcy mniej niż 10 pracowników (art. 25 [1] ust. 1 UoZZ). Jeśli natomiast ze statutu związku wynika, że działa co najmniej u 2 pracodawców, nawet jeśli zrzesza mniejszą liczbę pracowników, jest organizacją międzyzakładową i w konsekwencji należy z nim uzgodnić roczny plan finansowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie zmiany w od 1 września 2015r. powinny znaleźć się w statucie szkoły podstawowej i gimnazjum. Może będziecie Państwo przygotowywać wzorcowe propozycje zapisów do tych zmian?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w procedurach przebywania na terenie szkoły rodziców i osób obcych stwierdzenie "Każdy, kto nie jest aktualnie uczniem bądź pracownikiem szkoły, a wchodzi na jej teren, jest osobą obcą" jest poprawne czy niewłaściwe? Oburzenie rodziców budzi wyraz 'obcy".
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzice mają prawo regularnej odmowy udziału w ogólnoklasowych konsultacjach z wychowawcą, jeśli ich termin i godzina zostały podane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (całoroczny plan konsultacji podany na początku roku szkolnego)? Na takich konsultacjach omawiane są sprawy dotyczące całej klasy, np. zapoznanie rodziców z dokumentami szkoły, wymaganiami edukacyjnymi z poszczególnych przedmiotów, ustalanie spraw organizacyjnych dot. np. wspólnej wycieczki, itp. Są to sprawy czasochłonne, stąd omawiane przez wychowawcę jednorazowo na forum całej klasy. Rodzic odmawiający przybycia na takie konsultacje, swoim postępowaniem wymusza na nauczycielu poświęcenie mu każdorazowo takiego samego czasu, tyle że na konsultację indywidualną, aby wychowawca mógł wywiązać się ze spoczywającego na nim obowiązku np. zapoznania rodzica z dokumentacją szkolną. Czy w sytuacji braku porozumienia szkoły i rodzica w tej kwestii, szkoła ma jakąkolwiek możliwość złożenia formalnej skargi na takie postępowanie rodzica? Jeśli tak, to do jakiej instytucji i w jakiej formie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z regulaminem ZFŚS "wczasy pod gruszą" należą się pracownikom, po złożeniu wniosku urlopowego, na wypoczynek 14-dniowy (nie krótszy). Emeryci - byli pracownicy szkoły, nie mają możliwości złożenia wniosku, ale mają uprawnienia do świadczeń z okazji świąt, zapomóg zdrowotnych, losowych oraz do innych dopłat jak np. wycieczki, kino itp.
Czy możemy nie wypłacać emerytom i rencistom tzw. wczasów pod gruszą?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czym wprowadza się statut przedszkola oraz regulamin rady pedagogicznej? Uchwałą czy też zarządzeniem? A może jednym i drugim?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe