Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy zmiany zatrudnienia z nauczycielem kontraktowym. W jaki sposób powinniśmy zmienić warunki pracy dla nauczycielki, jeżeli w roku szkolnym 2020/2021 była zatrudniona w szkole – placówce feryjnej, a na nowy rok 2021/2022 zostaje w tej samej szkole i przyjmuje obowiązki nauczyciel oddziału przedszkolnego, czyli już placówki nieferyjnej. Prowadzi również zajęcia z doradztwa zawodowego. Umowa od dawna jest zawarta na czas nieokreślony. Czy powinniśmy podpisać z nauczycielką nową umowę o pracę, czy wystarczy porozumienie zmieniające?
Jeżeli nauczyciel ma prowadzić zajęcia w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, a więc u tego samego pracodawcy, to należy na piśmie, za jego zgodą, w trybie tzw. porozumienia zmieniającego, zwiększyć wymiar zatrudnienia i dodać nowe stanowisko – nauczyciela wychowania przedszkolnego (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). W orzecznictwie wskazuje się, że zawarcie drugiej umowy o pracę pomiędzy tym samym pracownikiem a pracodawcą jest dopuszczalne w razie wykonywania pracy innego rodzaju (wyrok Sądu Najwyższego z 13.03.1997 r., I PKN 43/97). Nauczyciel natomiast będzie wykonywał ten sam rodzaj pracy – pracę pedagogiczną – tylko na różnych stanowiskach nauczycielskich, co nie uzasadnia zawarcia kolejnej umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w przygotowaniu obowiązków opiekunki dziecięcej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole pracuje nauczyciel wychowania fizycznego, który w tym roku szkolnym ma ograniczenie etatu (16,92/18). W soboty i niedziele czasami jeździ na zawody sportowe z uczniami. Czy godziny, za które mu płacimy mam zaliczyć do średniej godzin nadliczbowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z otrzymanym orzeczeniem dziecka o kształceniu specjalnym powinnam zatrudnić oligofrenopedagoga do współorganizowania kształcenia specjalnego . W umowie należy wpisań stanowisko pracy. Zwykle określają to stanowisko jako nauczyciel wspomagajacy. Czy tak jest właściwie? Rozporządzenie taką osobę określa jako nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne. I właśnie mam dylemat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasz zakład pracy to szkoła. Dostaliśmy informację od naszego pracownika, że przechodzi na rentę (pracownik natomiast tą informację na ten moment ma tylko ustną z ZUSu - czeka na decyzję w formie papierowej). Jakie kroki powinniśmy podjąć w momencie dostarczenia do nas decyzji o przyznaniu renty pracownikowi? Czy powinniśmy pracownikowi przyznać odprawę w związku z przejściem na rentę oraz wystawić świadectwo pracy czy jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgoda nauczyciela na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia np. do 12/18 jest wiążąca na dany rok szkolny czy już na stałe? Organ prowadzący uważa że na stałe.Po analizie dokumentów i wypowiedzi na forach uważam, że OP nie ma racji.Przykład - nauczyciel wyraził zgodę na zniżkę na dany rok szkolny. W projekcie na nastepny rok szkolny również nie ma dla niego pełnego etatu.Jaki powinien być teraz krok dyrektora? Ponowic zniżkę czy wypowiedzieć warunki pracy i ewentualnie ponownie zatrudnić już na czas określony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe