Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dotyczy urlopu proporcjonalnego pracownika niepedagogicznego. Pracownica obsługi zatrudniona była na czas określony do 31.08.2014. miała prawo do 18 dni urlopu wypoczynkowego. Z uwagi na to, że od września umowa będzie przedłużona, pracownicy do końca sierpnia udzielono urlop w ilości 21 dni. Ile urlopu proporcjonalnego należy wpisać na "informacje dla pracownika", czy 9 dni , czy pozostałe niewykorzystane 5 dni?
W informacji o warunkach zatrudnienia pracodawca informuje pracownika m.in. o wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Informacja ta powinna zatem przede wszystkim określać ogólny wymiar urlopu, np. 20 lub 26 dni w roku w przypadku osób zatrudnionych w pełnym wymiarze. Oprócz tej ogólnej informacji, zasadne jest wskazać też wymiar urlopu przysługującego w roku, w którym zawarto stosunek pracy w takiej wysokości, jaka wynika z obliczeń czyli 5 dni, ponieważ tyle urlopu pozostało. Jeżeli pracownica wykorzystałaby już cały wymiar urlopu -26 dni, wówczas do końca roku kalendarzowego, mimo zawarcia nowej umowy, nie przysługiwałby jej już ani jeden dzień urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej z wygaszającymi klasami gimnazjalnymi. Nauczyciel prowadzący zajęcia z plastyki w gimnazjum zatrudniony na umowę o pracę na 3 godziny tygodniowo od 2006 roku przyjeżdża do nas z innej szkoły, gdzie jest zatrudniony w pełnym etacie na podstawie mianowania. Od przyszłego roku szkolnego nie mam dla niego godzin, bo nie będzie już gimnazjum. Jak mogę z nim rozwiązać stosunek pracy? Co z odprawą w tym przypadku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przedłużającą się nieobecnością nauczyciela jesteśmy zmuszeni zatrudnić na czas jego nieobecności nauczyciela na zastępstwo. W chwili obecnej nie mamy i nie możemy mieć pewności, jak długo ta nieobecność potrwa. Czy w związku z powyższym nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od dnia 02.01 możemy wypłacić wynagrodzenie "z dołu" (powołując się na art. 39 ust 4 KN, bo na dzień dzisiejszy nie wiemy, czy będzie pracował dwa tygodnie, czy te z może pół roku)? Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo musimy zapłacić za czas ferii (nie jest to jego pierwsza praca)? Jeśli w najbliższym czasie w szkole będzie dzień wolny od zajęć dydaktycznych w związku z egzaminami i ten nauczyciel nie będzie wykonywał pracy w tym dniu - czy musimy mu za ten dzień zapłacić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od lutego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Jeden nauczyciel nadal ma trudności z umiejętnością korzystania z dziennika i dokumentuje pracę w formie papierowej. W jaki sposób jako dyrektor mogę wyegzekwować, żeby nauczył się korzystać z dziennika elektronicznego, gdyż od września tylko taka forma będzie obowiązywać? Nauczyciel brał udział w szkoleniach organizowanych w szkole, uzyskał niejednokrotnie pomoc od kolegów i nadal nie potrafi.(osoba ta jest trzy lata przed emeryturą).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest magistrem edukacji wczesnoszkolnej. W 2001 r. ukończył kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczania języka rosyjskiego w szkole podstawowej i gimnazjum- 270 godz. Czy ukończony kurs daje uprawnienia do nauczania języka rosyjskiego w przyszłym roku szkolnym 2019/2020?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe