Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczyciela
USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej warunkuje nabycie prawa do tego wynagrodzenia w pełnej wysokości od przepracowania całego roku kalendarzowego. W przypadku nieprzepracowania całego roku, daje możliwość nabycia prawa do wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem przepracowania co najmniej 6 miesięcy.
Te 6 miesięcy musi być efektywnie przepracowane, co oznacza, że nie wlicza się do tego okresu czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim (L-4), urlopu macierzyńskiego, urlopu szkoleniowego, czy też dwóch dni opieki nad dzieckiem do lat 14.
W art. 2 ust. 3 tejże ustawy wprowadzono wyjątki od powyższej reguły:
3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
1)nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej), w tej kwestii interpretacje są różne - według pierwszej chodzi o zatrudnienie w szkole od 1 września, tj. od początku roku szkolnego, według drugiej, z którą zgadzam się w pełni - chodzi o zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego, zgodnie z potrzebami szkoły wynikającymi z organizacji pracy szkoły, m.in. zatrudnienie od 1 września, zatrudnienie na czas zastępstwa bez względu na datę, zatrudnienie od II semestru, gdy zachodzi taka potrzeba, itp.
2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące,
3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej,
4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy, tu np. zwolnienie nauczyciela z art. 20 KN,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,
5) podjęcia zatrudnienia:
a) w wyniku przeniesienia służbowego, art. 18 KN
b) na podstawie powołania lub wyboru,
c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej,
6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,
7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dot. nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na czas nieokreślony. W związku z brakiem możliwości zatrudnienia dalszego zatrudnienia w roku szkolnym 2015/2016 w pełnym wymiarze zajęć oraz brakiem możliwości uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych nauczycielka wyraziła zgodę na ograniczenie etatu. Nauczycielka pracuje: od 01.09.2015 do 01.11.2015 w wymiarze 10/18 etatu, od 02.11.2015 do 26.11.2015 w wymiarze 11,5/18 etatu, od 27.11.2015 do 31.03.2016r. w wymiarze 14/18, od 01 kwietnia 2016 do zakończenia zajęć dydaktycznych w wymiarze 15/18. Jak wyliczyć wymiar nauczyciela od 25.06.2016r. zakładając,że ustalony plan zajęć był różny w poszczególnych okresach roku szkolnego 2015/2016?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola zatrudniony od 01.09.2015 r. do 12.08.2016r. w wymiarze 7/25 etatu. Urodziła dziecko 16.02.2016. Udzieliłam jej od 16.02.2016 r urlop macierzyński 20 tyg., dodatkowy urlop macierzyński 6 tyg. oraz urlop rodzicielski do dnia końca zatrudnienia czyli 12.08.2016. Za ile dni( godz.) mam tej Pani zapłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor pracuje podczas rekrutacji do 11 lipca. Przez 1 tydzień sierpnia przygotowuje arkusz organizacyjny i plan zajęć, a od 25 sierpnia jest w szkole (ze względu na egzaminy poprawkowe, konferencje, sprawy związane z rozpoczęciem roku szkolnego). Jak jego pracę zalegalizować, tak aby mógł mieć prawo do urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zadać pytanie odnośnie "13". Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania pracował w roku 2013 od 1 stycznia do 14 lutego. Od 15 lutego nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim do dnia 30 czerwca. Od 1 lipca porzucił pracę i został 26 lipca zwolniony dyscyplinarnie. Wyrokiem sądu pracy miał być przywrócony do pracy, ale trwa sprawa z uwagi na złożoną apelację do sądu wyższej instancji. Pytane brzmi - czy nauczycielowi należy się "13" i za jaki okres. Proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
- Czy dyrektor szkoły może delegować kilku nauczycieli na szkolenie w innej miejscowości jednym samochodem osobowym. Samochód jest własnością jednego z nauczycieli delegowanych? Czy dyrektor szkoły może delegować nauczyciela i np. 2 uczniów jego prywatnym samochodem na: konkurs, zawody, preorientacje zawodową itp.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe