Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ani rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005...

PORADA PRAWNA

05 marca 2020 Awans zawodowy

Dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu. Nauczycielka - stażystka (staż na nauczyciela mianowanego) w trakcie odbywania stażu zaszła w ciążę i korzystała ze zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem (w tym urlop wychowawczy). Planowany powrót nauczycielki do pracy, to 1 dzień ferii letnich (wychowawczy do 26.06.2020 r.). Opiekunowi stażu, na czas nieobecności nauczycielki - stażystki wstrzymano wypłacanie dodatku funkcyjnego z tytułu opiekuna stażu. Czy w tej sytuacji dodatek funkcyjny, o którym mowa, należy wypłacać (wznowić) od 1 lipca 2020 r. czy 1 września 2020 r.?

Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ani rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) nie stanowi, że nauczyciel, któremu powierzono funkcję opiekuna stażu, traci prawo do dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu w czasie nieobecności w pracy nauczyciela odbywającego staż. W uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 sierpnia 2012 r., IV SA/Wr 732/11 podkreślono, że dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi będącemu opiekunem stażu już z samego tytułu pełnienia tej funkcji, a organ prowadzący nie jest upoważniony do ustalenia w regulaminie wynagradzania, że dodatek ten przysługuje tylko za dni rzeczywistego sprawowania funkcji. Kompetencji do wstrzymania dodatku funkcyjnego nie posiada także dyrektor, który podejmując taką decyzję naraża się na odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W przypadku, gdy nauczycielki nie pozbawiono funkcji opiekuna stażu w czasie nieobecności nauczycielki odbywającej staż z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem, nie było podstawy prawnej do wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego, a więc należy go wypłacić za wstrzymany okres i wypłacać na bieżąco przez cały czas pełnienia funkcji. Korzystanie z urlopu wypoczynkowego przez nauczyciela odbywającego staż również nie stanowi podstawy wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT