Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dodatek funkcyjny dla opiekuna stażu. Nauczycielka - stażystka (staż na nauczyciela mianowanego) w trakcie odbywania stażu zaszła w ciążę i korzystała ze zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem (w tym urlop wychowawczy). Planowany powrót nauczycielki do pracy, to 1 dzień ferii letnich (wychowawczy do 26.06.2020 r.). Opiekunowi stażu, na czas nieobecności nauczycielki - stażystki wstrzymano wypłacanie dodatku funkcyjnego z tytułu opiekuna stażu. Czy w tej sytuacji dodatek funkcyjny, o którym mowa, należy wypłacać (wznowić) od 1 lipca 2020 r. czy 1 września 2020 r.?
Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ani rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) nie stanowi, że nauczyciel, któremu powierzono funkcję opiekuna stażu, traci prawo do dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu w czasie nieobecności w pracy nauczyciela odbywającego staż. W uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 sierpnia 2012 r., IV SA/Wr 732/11 podkreślono, że dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi będącemu opiekunem stażu już z samego tytułu pełnienia tej funkcji, a organ prowadzący nie jest upoważniony do ustalenia w regulaminie wynagradzania, że dodatek ten przysługuje tylko za dni rzeczywistego sprawowania funkcji. Kompetencji do wstrzymania dodatku funkcyjnego nie posiada także dyrektor, który podejmując taką decyzję naraża się na odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika, o którym mowa w art. 282 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. W przypadku, gdy nauczycielki nie pozbawiono funkcji opiekuna stażu w czasie nieobecności nauczycielki odbywającej staż z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopów związanych z rodzicielstwem, nie było podstawy prawnej do wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego, a więc należy go wypłacić za wstrzymany okres i wypłacać na bieżąco przez cały czas pełnienia funkcji. Korzystanie z urlopu wypoczynkowego przez nauczyciela odbywającego staż również nie stanowi podstawy wstrzymania wypłaty dodatku funkcyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielce, która 1 wrzesnia 2011 r. rozpoczęła staż (9 miesięcy) na nauczyciela kontraktowego a od 23 stycznia 2012 r. była na zwolnieniu lekarskim, zaś 9 lutego 2012 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński(140 dni) oraz poprosiła o przedłuzenie tego urlopu o 3 tygodnie (łącznie 161 dni) tj. do 18 lipca 2012 r.można przedłuzyć staż? Nauczycielka ta zadeklarowała pisemnie, że rezygnuje z urlopu wychowawczego, pozostał jej jednak jednak do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Według mnie staż zostaje przerwany i nalezy odbyć go ponownie. Nie znajduję jednak prawnej podstawy do takiej decyzji. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale art.9d ust.5 KN odnosi sie raczej do nauczycieli odbywajacych staż dłuższy niż 9 miesięcy. Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż 01.09.2019 r. na stopień nauczyciela kontraktowego. Plan rozwoju zawodowego został podpisany do realizacji 21.09.2019 r.. Jaką datę przyjąć za koniec stażu, gdy staż uległ skróceniu i ma trwać 12 miesięcy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2022 r. Ile trwa jej staż (proszę podać datę zakończenia stażu)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 1 września 2022 r jest zatrudniona w szkole podstawowej ogólnodostępnej na stanowisku wychowawcy świetlicy w pełnym wymiarze godzin (26/26). Wcześniej, tj. w 1985 r. ukończyła studium pedagogiczne (posiada świadectwo ukończenia) zorganizowane przez Oddział Doskonalenia Nauczycieli, na podstawie Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 22 maja 1981 r. w sprawie zasad uzyskiwania kwalifikacji pedagogicznych przez czynnych nauczycieli szkół podstawowych i placówek oświatowo- wychowawczych, uzyskując tym samym kwalifikacje w rozumieniu art. 9, ust. 1 KN. Nauczycielka posiada także dyplom ukończenia studium kwalifikacyjnego z zakresu pedagogiki specjalnej, na podstawie którego uzyskała kwalifikacje do prowadzenia pracy w szkołach i placówkach kształcenia specjalnego dla dzieci upośledzonych umysłowo (podstawa prawna: zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 5 maja 1983 r. w sprawie utworzenia studium pedagogicznego w zakresie pedagogiki specjalnej). Na bazie ww. przygotowania nauczycielka była zatrudniona przez 7 lat i 9 miesięcy w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym od dnia 4 września 1984 r. do 31 maja 1992 r. na stanowisku wychowawcy internatu, po czym wyjechała za granice i tam pracowała w innej branży. 30 czerwca 2022 r. dyrektor szkoły nadał nauczycielce stopień nauczyciela kontraktowego w oparciu pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy i mając na uwadze fakt, że nauczycielka uzyskała status nauczyciela mianowanego przed kwietniem 2000 r. (1992 r.), a miała wieloletnia przerwę w oświacie. Jak wygląda w takim przypadku awans zawodowy nauczycielki?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w okresie stażu na nauczyciela mianowanego musi mieć opiekuna tego stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe