Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Dla nauczyciela zabraknie godzin - dostanie art. 225, ale wiek emerytalny osiągnie w listopadzie. Czy i kiedy dostanie odprawę emerytalną? Czy istnieje szansa na wariant art. 20 + odprawa emerytalna?
Zgodnie z art. 87 Karty Nauczyciela, nauczycielowi wypłaca się odprawę emerytalną, jeżeli spełnia warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Nauczyciel w dniu rozwiązania stosunku pracy nie będzie miał jeszcze praw emerytalnych (odpowiedniego wieku), więc nie będzie mu przysługiwała odprawa emerytalna.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 października 2004 r. I PK 694/03 (dot. wprawdzie pracownika samorządowego, jednak sytuacja jest podobna - nie spełnienie warunku nabycia prawa do emerytury): "Pracownikowi samorządowemu nie przysługuje odprawa emerytalna, jeżeli wiek emerytalny osiągnął po rozwiązaniu stosunku pracy, choćby w czasie pobierania zasiłku chorobowego."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Czy szkoła, dyrektor szkoły może odstąpić od dochodzenia od instytucji zewnętrznej, z którą szkoła zawarła umowę, kar finansowych przewidzianych w umowie za jej niedotrzymanie? W jakich sytuacjach? Proszę o podanie podstawy prawnej
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kobieta, urodzona się 13.03.1957 r. Na dzień 31 grudnia 2008 miałam 30-letni staż pracy (tylko pedagogiczny). Mój wiek emerytalny (ten jeszcze dziś obowiązujący to 61 l i 5 m-cy). Gdyby nic się nie zmieniło to mogłabym pracować max do 12 sierpnia 2018 roku i przejść na wcześniejszą emeryturę. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat proszę o informację do kiedy mogę pracować, aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę i mieć wyliczoną wg starych zasad? Chcę pracować jak najdłużej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stażysta zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo od dnia 01.09.2015 r. w umowie zapis (na czas nieobecności Pani X). Nauczyciel który jest zastępowany wraca do pracy od 1 września 2016 r. Kiedy wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielowi stażyście ? Jaki obowiązuje okres wypowiedzenia 3 dni jak zaznaczono w umowie ? Rozwiązanie stosunku pracy musi być w formie pisemnej ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w zespole szkół, w wymiarze całego etatu na czas nieokreślony, uzyskał w grudniu 2015 r. roczny urlop dla poratowania zdrowia. Urlop kończy się w dniu 15.12.2016 r. W rozmowie z dyrektorem oświadczył, że zamierza skrócić urlop i powrócić do pracy 14.11.2016 r. 1. Czy nauczyciel ma prawo do podjęcia decyzji o skróceniu urlopu? 2. Czy w takim przypadku powinien zwrócić się do dyrektora na piśmie z uzasadnieniem swojej decyzji? 3. Czy powracającemu z urlopu nauczycielowi dyrektor jest zobowiązany zapewnić pracę w wymiarze całego etatu, czy może przydzielić inny wymiar, np. 8/18? 4. Czy w sytuacji, gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na takie warunki pracy, dyrektor może rozwiązać z nim umowę, z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia? 5. Czy w takiej sytuacji nauczycielowi przysługuje odprawa, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- I.Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 9/18.W okresie od 01.09.2016 r. do 23.06.2017r. przebywała na urlopie wychowawczym. Od 24.06.2017r. wróciła do pracy i otrzymała wynagrodzenie. Poinformowała dyrektora, że ponownie od 01.09.2017r. zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego. Moje pytanie czy Pani można udzielić urlop wychowawczy , czy nauczyciel może ponownie wskazać zakończenie urlopu wychowawczego na 22.06.2018r. czy 31.08.2018r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe