Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zwykła kserokopia (bez potwierdzenia przez poradnię, która ją wydała, za zgodność z oryginałem) orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych jest wystarczającym dokumentem? Czy ORW musi oczekiwać od rodziców dostarczenia oryginału lub kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem orzeczenia?
Co do zasady, wszystkie organy administracji publicznej i samorządowej zobowiązane są do działania w granicach prawa i na jego podstawie. Zarówno orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jak i orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych są dokumentami urzędowymi, na podstawie których określona kategoria osób może żądać realizacji swoich praw.
Stosownie do § 24 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1743 z późn. zm.) orzeczenie lub opinię przekazuje się wnioskodawcy na adres wskazany we wniosku lub przekazuje się je osobiście za pokwitowaniem w terminie 7 dni od daty jego wydania w jednym egzemplarzu. Jeżeli istnieje taka potrzeba, wówczas wnioskodawca może wystąpić o kopię orzeczenia lub opinii poświadczoną za zgodność z oryginałem przez dyrektora poradni lub upoważnioną przez niego osobę.
Na podstawie wydanego orzeczenia i wniosku rodzica lub opiekuna prawnego placówka oświatowa (przedszkole, szkoła, ośrodek) zobowiązana jest do realizacji zaleceń w nim zawartych. Wniosek rodzica powinien być kompletny i zawierać oryginał orzeczenia.
Jeżeli wniosek nie zawiera wszystkich danych, o których mowa powyżej, lub stosownych oświadczeń albo wnioskodawca nie dołączył do wniosku oryginału bądź potwierdzonego za zgodność z oryginałem orzeczenia, dyrektor zobowiązany jest wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku lub do przedstawienia dokumentacji w terminie nie krótszym niż 14 dni od daty otrzymania wezwania.
Trzeba pamiętać również o tym, że wniosek, co do zasady, musi być podpisany przez oboje rodziców, jeżeli ich władza rodzicielska nie jest ograniczona lub zawieszona. W sytuacji, gdy na wniosku jest podpis tylko ojca lub matki, należy wezwać drugiego rodzica w celu uzupełnienia podpisu. Jest to szczególnie ważne, gdy rodzice pozostają w konflikcie, co nie zdarza się rzadko.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy placówką nieferyjną - poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, czy nauczycielom którzy pełnili funkcję opiekuna stażu tylko w niektórych miesiącach roku szkolnego należy wypłacić średnią urlopową z dod. opiekuna stażu w miesiącach korzystania z urlopu wypoczynkowego, mimo że składnik ten już nie przysługuje? Jeśli tak to czy wysokość dodatku należy wziąć w pełnej kwocie za każdy miesiąc 9z angażu) czy faktycznie wypłaconą tj. pomniejszoną np. w przypadku zwolnienia lekarskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy można powierzyć wicedyrektorowi, na polecenie organu prowadzącego, obowiązki kierownika internatu bez zmiany zakresu obowiązków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- "...Dopuszcza się prowadzenie zajęć, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 2–5, ust. 2 pkt 1–4 i ust. 3 pkt 1, w czasie
dłuższym lub krótszym niż 45 minut, z zachowaniem ustalonego dla ucznia łącznego tygodniowego czasu tych zajęć,
jeżeli jest to uzasadnione potrzebami ucznia. Uczeń ma przyznane 2 godziny tygodniowo zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Jak mam to rozumieć? Czy to jest 120 minut tygodniowo czy 2 x po 45 minut = 90 minut tygodniowo? A może 3 x po 40 minut=120 minut tygodniowo?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać, jakie warunki powinno się spełnić, żeby założyć niepubliczną bursę? Czy jest jakaś minimalna liczba miejsc w takiej bursie i czy na jej prowadzenie można otrzymać dotację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który po powrocie w miesiącu styczniu z urlopu macierzyńskiego wykorzystał urlop wypoczynkowy i otrzymał z ZFŚS dofinansowanie do wypoczynku (tzw. wczasy turystyczne) przysługuje ponownie dofinansowanie gdy idzie na urlop bieżący w okresie wakacyjnym? Nadmieniam, że w roku 2018 ten nauczyciel nie otrzymał żadnego dofinansowania gdyż przebywał na zwolnieniu lekarskim, a potem na macierzyńskim.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe