Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zatrudniony w przedszkolu od 1 września 2020 r. nauczyciel j. angielskiego musi mieć ukończone studia wyższe magisterskie?
Kwalifikacje wymagane od nauczycieli, którzy będą mogli uczyć języka angielskiego w przedszkolu określone są w § 12 rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r. poz. 1575 z późn. zm.). Są one następujące:
• ukończenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego + posiadanie przygotowania pedagogicznego,
• ukończenie studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w kraju, w którym językiem urzędowym jest dany język obcy + posiadanie przygotowania pedagogicznego,
• ukończenie studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na dowolnym kierunku (specjalności) + legitymowanie się świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego lub legitymowanie się świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II,
• ukończenie nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności danego języka obcego,
• ukończenie zakładu kształcenia nauczycieli w dowolnej specjalności + legitymowanie się świadectwem egzaminu z danego języka obcego w stopniu zaawansowanym lub biegłym oraz posiadanie przygotowania pedagogicznego lub legitymowanie się świadectwem złożenia państwowego nauczycielskiego egzaminu z danego języka obcego stopnia II.
Kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolach mają również nauczyciele, którzy posiadają ogólne kwalifikacje do nauczania w przedszkolach i oprócz tego kwalifikacje językowe, np. studia podyplomowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Z powodu urlopu macierzyńskiego, a później rodzicielskiego pani zatrudniona na stanowisku nauczyciela (mianowanie) nie wykorzystała w ogóle urlopu wypoczynkowego w 2020 r. Z dniem 4 grudnia 2020 r. kończy się jej urlop rodzicielski. Czy termin udzielenia urlopu uzupełniającego nie może się nakładać z terminem ferii zimowych w 2021 r.? Jeśli pracownica planuje powrót do pracy z dniem 1.09.2021 r. i będzie się ubiegała o urlop wychowawczy, to czy ten urlop wychowawczy musi się zakończyć 31.08.2021 r., czy może się kończyć z ostatnim dniem zajęć czerwcu 2021 r.? Jak w tym przypadku określić wymiar należnego danej pracownicy urlopu za 2021 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik nabył w 21 stycznia 2019 r. prawo do nagrody jubileuszowej (40 lat). Oprócz płacy zasadniczej i dodatku z tytułu wysługi lat, wypłacany jest dodatek specjalny w różnych kwotach od stycznia 2018 r do czerwca 2018 r., w wakacje nie jest wypłacany, następnie od września 2018 r do grudnia 2018 r.
Mam pytanie. Czy należy ten dodatek uwzględnić w podstawie nagrody jubileuszowej tego pracownika? Jak tak to jak mam go obliczyć ? Czy uśrednić z 3 ostatnich miesięcy (październik, listopad i grudzień)? Proszę o pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 30.09.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 30.09.2020 r. będzie posiadał następujący staż: 34 lata 3 miesiące 15 dni. Od 1.10.2020 r. nauczyciel jest ponownie zatrudniony na umowę o pracę na czas określony. 1) Czy nauczycielowi od 1.10 2020 r. należy naliczać nadal 20% dodatek stażowy? Czy nauczyciel zaczyna zbierać staż od początku? Poproszę o podstawę prawną. 2) Czy należy się mu jubileusz 35-lecia (brakuje niecały rok)? 3) Co z ewentualnymi jubileuszówkami w przypadku dopracowania na umowach na czas określony 40 lat – czy należy się jubileusz? Jak to wygląda przy zatrudnieniu emeryta? 4) ZFŚS. Czy zapomogi powinny być wypłacane podwójnie z listy dla emeryta i z listy nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu za rok 2018 przysługuje pracownicy, która ma umowę na czas określony do 31 maja 2018 r. ogólny staż pracy 14 lat za rok 2017 wykorzystała 26 dni. Czy pracodawca może udzielić pracownicy 26 dni w roku 2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nabył prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu 20 sierpnia 2018 r., gdyż w tym dniu otrzymał decyzje o uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego. Spełnia pozostałe kryteria wynikające z art. 61 ust. 1 Karty Nauczyciela , aby otrzymać zasiłek. Złożył w dniu 21.08.2018 r wniosek o wypłatę zasiłku. Wiadomo, że z dniem 1 września rozpocznie pracę w innej szkole, w innej gminie. Czy mając taką wiedzę, powinno się wypłacić zasiłek w szkole w której złożył wniosek? Jeśli tak to w jakiej kwocie jeśli od dnia 1.09.2018 nie pozostaje już w stosunku pracy ze szkołą w której złożył wniosek o zagospodarowanie. Czy dyrektor szkoły w której nauczyciel złożył wniosek może odmówić wypłacenia zasiłku informując, że nauczyciel ma prawo złożyć wniosek o jego wypłatę w ciągu roku od uzyskania tego stopnia awansu, także gdy termin ten przypada po 1 września 2018 r. sugerując złożenie wniosku w szkole gdzie nauczyciel rozpocznie pracę z dniem 1.09.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe