Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zatrudniony nauczyciel w dwóch szkołach 6/18 i 15/18 ma prawo wyboru szkoły, w której będzie wypłacany podstawowy dodatek za wysługę w wysokości 20%, a w drugiej dodatkowe 8% uzbieranych lat pracy równoległych. Nauczyciel twierdzi, że przy pomocy oświadczenia może wybrać dowolną szkołę, w której będzie wypłacany wyższy dodatek.
Przepisy oświatowe mówią o zatrudnieniu podstawowym i dodatkowym (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy). Zatrudnienie podstawowe nauczyciela to szkoła, w której był wcześniej zatrudniony - tam już ma wypłacany pełny dodatek za wysługę lat.
Każde kolejne zatrudnienie będzie zatem zatrudnieniem dodatkowym. Jeżeli nauczyciel rozpoczyna pracę równocześnie w dwóch szkołach, wówczas musi wybrać, które będzie podstawowe.
Żadne przepisy nie regulują sposobu ustalania takiego zatrudnienia. Pomocniczo bierze się pod uwagę pojęcie statystyczne "główne miejsce pracy":
Pojęcie główne miejsce pracy stosowane jest w statystyce w celu obliczania liczby osób pracujących, przyjmując zasadę jednorazowego ujmowania osób pracujących w kilku miejscach pracy, tzn. osoby zatrudnione w dwóch lub więcej miejscach pracy powinny oświadczyć, które miejsce pracy uważają za główne, przyjmując za kryterium np. wymiar godzin, kwotę wynagrodzenia.
Dla pracującego emeryta lub rencisty głównym miejscem pracy jest zakład pracy, a emerytura lub renta jest źródłem dochodu dla tej osoby. (http://www.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm?id=POJ-629.htm).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę zatrudnić na etat pedagoga nauczyciela, który ukończył PWSZ kierunek Pedagogika, specjalność edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne z terapią pedagogiczną w klasach I-VIII szkoły podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony do 30.06.2015 chce z datą 30 marca 2015 rozwiązać umowę o pracę. Jak prawidłowo wyliczyć za ile dni należny mu się ekwiwalent za urlop? Co ze świadczeniem urlopowym?
- Czy można zatrudnić nauczycielkę (emerytkę) na umowę zlecenie w ramach prowadzenia zajęć nauczania indywidualnego? Jeśli nie, to jak trzeba sporządzić umowę o pracę, kiedy ta nauczycielka miałaby tylko 2 godziny lekcyjne w ciągu miesiąca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co zrobić kiedy sąd (II instancji) przywrócił nauczyciela do pracy, a nie ma dla niego godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem zmuszona do zwolnienia pracownika obsługi z przyczyn ekonomicznych (redukcja etatów).Pracownik ma 59 lat i 40 lat pracy. Czy będzie mu przysługiwało świadczenie przedemerytalne niezależnie od wieku po wcześniejszym zarejestrowaniu się jako bezrobotny w urzędzie pracy i czy ten okres pobierania zasiłku będzie Mu się wliczał do stażu pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe