Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie art. 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740) przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do...

PORADA PRAWNA

28 marca 2022 Inne

Czy zakres prac o następującej treści można zakwalifikować do umów o dzieło: „posadzenie drzewek na placu przedszkolnym; ułożenie kostki brukowej na części placu zabaw; naprawa ogrodzenia i sprzętu na placu zabaw; przeprowadzenie warsztatów ceramicznych (jednorazowo); wykonanie i montaż szafy do przedszkola” Jakie są inne przykłady z zakresu umowy o dzieło w placówce oświatowej?

Stosownie art. 627 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1740) przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Przedmiotem umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego, umówionego między stronami rezultatu. W chwili zawarcia umowy dzieło jeszcze nie istnieje, gdyby bowiem istniało, to strony musiałyby zawrzeć umowę sprzedaży. W przypadku umowy o dzieło istotne jest to, aby strony wskazały jakie mają być cechy działa. Tylko wtedy zamawiający może sprawdzić czy działo zostało zrealizowane bez wad. Strony zawierając umowę o dzieło wyznaczają termin początkowy i termin realizacji dzieła.

Przedmiotem umowy o dzieło może być wykonanie dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym. W przypadku dzieła o charakterze materialnym powstaje nowa rzecz albo rzecz już istniejąca ulega przekształceniu, uzupełnieniu lub naprawieniu. Przedmiotem umowy o dzieło, w ramach której powstaje dzieło o charakterze materialnym jest wykonanie i montaż szafy, ułożenie kostki brukowej, posadzenie drzewek na placu przedszkolnym, naprawa ogrodzenia i sprzętu na placu zabawy. Przyjmuje się, że przedmiotem umowy o dzieło o charakterze niematerialnym może być dokonanie tłumaczenia, stworzenie utworu, sporządzenie opinii prawnej, sporządzenie konspektu wykładu, sporządzenie bilansu.

W przypadku umowy, której przedmiotem będzie przeprowadzenie warsztatów ceramicznych nie powstaje nowe dzieło w sensie materialnym. Z kolei jednorazowość wydarzenia pozwala przyjąć, że nie powstaje dzieło o charakterze niematerialnym. Powoduje to, że umowa o przeprowadzenie warsztatu ceramicznego jest umową o świadczenie usług. Wyjątkowo umowa o przeprowadzenie warsztatu ceramicznego może być uznana za umowę o dzieło jeżeli strony w umowie określą ściśle temat, czas, sposób realizacji, a zamawiający będzie miał warunki do weryfikacji sposobu zrealizowania przedmiotu umowy.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT