Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy z nauczycielem kontraktowym zawieramy umowę na czas nieokreślony jeżeli jest to jego 3 umowa i jest 33 miesiące. Czy można zatrudnić go z przyczyn organizacyjnych na czas określony. Prawnie jego umowa ma skutek na czas nieokreślony tj. dotyczy wypowiedzenia i odprawy. Czy po okresie w którym pracownik nabywa prawo do umowy na czas nieokreślony, trzeba to dać na piśmie tj. aneks do umowy czy zmiana warunków pracy?
W przypadku zatrudnienia na podstawie Karty Nauczyciela nie obowiązują przepisy kodeksu pracy dotyczące umów na czas określony. Art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela wskazuje przypadki, kiedy można zatrudnić nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego na czas określony (potrzeby wynikające z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela) i nie zawiera żadnych ograniczeń czasowych czy ilościowych.
W szkołach, w których zatrudnia się nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, limit umów na czas określony ma zastosowanie.
Nie stosuje się go do umów o pracę zawartych na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (tu obowiązek zawiadomienia okręgowego inspektora pracy o zawarciu takiej umowy)
- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Po upływie ustawowego okresu lub limitu umów, umowa o pracę zawarta na czas określony z mocy prawa staje się umową na czas nieokreślony. Nie stosuje się tutaj aneksu do umowy czy jakichkolwiek zmian jednostronnych. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, należałoby poinformować pracownika na piśmie o zatrudnieniu od określonego dnia na czas nieokreślony i przedstawić informację o warunkach zatrudnienia, o której mowa w art. 29 § 3 kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole podstawowej można zatrudnić nauczyciela do prowadzenia zajęć języka ukraińskiego (jako języka dodatkowego nauczanego jako języka mniejszości narodowej), jeśli ma on: - przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej (edukacja wczesnoszkolna); - zaświadczenie wydane przez organizację mniejszości narodowej potwierdzające znajomość ww. języka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał 16 dni na zwolnieniu lekarskim w grudniu 2023r.
1 grudnia otrzymał pełne wynagrodzenie, a chorobowy 80% za te dni został naliczony w styczniu 2024r.
W styczniu 2024r.nauczyciel nie przebywał na L4.
Czy podwyżka z wyrównaniem od stycznia jest naliczana za miesiąc styczeń za 16 dni chorobowego czyli 80%, a pozostałe dni 100%, czy za cały styczeń bez chorobowego?
Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała przebywać przez rok na urlopie dla poratowania zdrowia. Teraz zgłosiła się do dyrektora z prośbą o możliwość powrotu z 1 września z tego urlopu, pomimo że miał on trwać do 1 listopada. Czy nauczycielka może zrezygnować z dalszej części tego urlopu? Jeżeli tak, to czy wystarczy w tej kwestii tylko jej podanie z prośbą o skrócenie tego urlopu? Jak to formalnie załatwić poprawnie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z przekształceniem z dnia 01.09.2017 r. dotychczasowego Zespołu Szkół (Szkoła podstawowa + gimnazjum) w 8-klasową szkołę podstawową informację o której mowa w art. 249 ust. 2 z dnia 14 grudnia 2016 r. otrzymują również pracownicy obsługi i administracji zatrudnieni w Zespole Szkół?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka przedszkola, która ukończyła Studium Wychowania Przedszkolnego i do tej pory nie uzupełniła posiadanych kwalifikacji zawodowych od 01.09.2016 r. może być nadal zatrudniona w przedszkolu? (posiada awans zawodowy nauczyciela mianowanego)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe