Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w szkole niepublicznej muszą być podjęte dwie uchwały Rady Pedagogicznej zatwierdzającej projekt statutu nadanego przez organ prowadzący oraz statut szkoły.
Na podstawie art. 172 ust. 1 PO statut samodzielnie nadaje niepublicznej szkole organ prowadzący, zaś rada pedagogiczna nie podejmuje w tym zakresie żadnych uchwał. Jedynie gdyby z treści poprzedniego statutu wynikało, że do nadania nowego statutu wymagane jest działanie rady pedagogicznej, rada ta podejmuje uchwałę lub uchwały zgodnie z treścią tego statutu, czyli w liczbie wynikającej z wewnętrznych regulacji danej szkoły (art. 172 ust. 2 pkt 3 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałbym wprowadzić w swojej szkole elektroniczne prowadzenie księgi protokołów z Rad Pedagogicznych. Na jakiej podstawie prawnej należy tego dokonać oraz czy muszę przejść jakąś konkretną ścieżkę legislacyjną w szkole, by tego dokonać? I ostatnie pytanie - czy dysponują Państwo jakimś szablonem takiego dokumentu, by móc go w przyszłości ewentualnie wykorzystać?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. W jakim czasie można dokonywać zmian w Statucie szkoły? Czy można nowe zapisy wprowadzać w trakcie roku szkolnego? Dziękuję za odpowiedź.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na portalu „Nadzór –pedagogiczny” z datą 24 sierpnia 2015 znalazłam następującą poradę prawną na pytanie:
„W jakim przypadku rada pedagogiczna przyjmuje uchwałę w sprawie uchwalenia nowego statutu szkoły (taka uchwała zamieszczona jest w aktualnościach serwisu z sierpnia)?
W przypadku licznych zmian lub zmian, które naruszałyby spójność statutu albo w przypadku, gdy statut był już wielokrotnie nowelizowany, opracowuje się projekt nowego statutu.
Zgodnie z art.42 ustawy o systemie oświaty rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły. W szkole, w której rada nie została powołana, zadania rady wykonuje rada pedagogiczna (art.52 ust.2 ustawy o systemie). Oznacza to, iż w sytuacji, gdy w szkole nie została powołana rada szkoły, rada pedagogiczna podejmuje dwie uchwały: pierwszą uchwałę w sprawie przyjęcia projektu statutu szkoły (albo jego zmian), a następnie kolejną uchwałą uchwala nowy statut.”
Koleżanki uczestniczące w szkoleniach związanych ze zmianami w prawie dowiedziały się, że nie można uchwalić nowego statutu.
Proszę o doprecyzowanie, podanie podstawy prawnej, nazwiska eksperta czy na pewno można, gdy statut był już wielokrotnie nowelizowany.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie szkolne dokumenty powinien parafować dyrektor? Chodzi o dokumenty, na których na każdej stronie dyrektor składa parafkę?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakiego paragrafu lub dyrektywy należy przesłać do dnia 5 marca do OKE skład zespołu nadzorującego przebieg sprawdzianu? Według mojej wiedzy należy je powołać, ale nie wysyłać do OKE! Dotychczas wysyłałam skład zespołu do KO. Dziękuję EO
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe